Çökmüş yolun altında ikimərtəbəli zirzəmi aşkarlanıb - FOTO
Nəsimi rayonu Cəlil Məmmədquluzadə küçəsinin əsas hissəsində metro tikintisi ilə əlaqədar bağlanaraq alternativ salınmış müvəqqəti yolun çökmüş hissəsində qazıntı işləri davam etdirilir.
Oxu.az-a Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin mətbuat katibi Anar Nəcəflinin verdiyi məlumata əsasən, müvəqqəti alternativ yolun altında aşkarlanan və söküntüsü yarımçıq aparılmış binanın zirzəmi hissəsi tamamilə sökülür.
Söküntülər zamanı zirzəminin 2 mərtəbəli olması müəyyən olunub. Hazırda zirzəminin hər iki mərtəbəsinin söküntüsü işləri aparılır.
Qeyd edək ki, Nəsimi rayonu Cəlil Məmmədquluzadə küçəsinə alternativ olaraq müvəqqəti salınmış yolda çökmüş ərazidə aparılan qazıntılar zamanı yol səthindən təqribən 5-6 metr dərinlikdə dəmir-beton konstruksiya aşkarlanıb. Araşdırma zamanı məlum olub ki, bu əvvəllər sözügedən ərazidə söküntüsü tam həyata keçirilməmiş və tökmə torpaqla örtülmüş hündürmərtəbəli binanın zirzəmi hissəsidir.

Под просевшей дорогой обнаружили двухэтажный подвал – ФОТО
Как сообщил пресс-секретарь Государственного агентства «Азербайджанские автомобильные дороги» Анар Наджафли, подвальная часть здания, обнаруженная под временной альтернативной дорогой, полностью сносится.
Во время работ по сносу было выявлено, что подвал двухэтажный. В настоящее время сносятся оба этажа.
Следует отметить, что во время раскопок на глубине примерно 5-6 метров от поверхности дороги была обнаружена железобетонная конструкция. Вяснилось, что это остатки фундаментальной части высотного здания, которое не было полностью разрушено и засыпано землей.
Ввиду того, что данная часть территории улицы Джалила Мамедкулузаде попала под застройку станции метро, в 2012 году она была закрыта для движения и ограждена.