19.07.2018 11:38 4 029
Ermənistan hər nə qədər Belarusun Azərbaycana silah satmasına əngəl olmağa çalışsa da, bu proses davam edəcək.
Bu fikirləri rusiyalı hərbi ekspert Aleksandr Perenciyev İsrailin “Iland.TV” kanalında çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, heç kim Azərbaycana silah tədarükü kanalını bağlaya bilmir.
“Ermənistan Belarusun Azərbaycana nəhəng raket kompleksləri satmasından hiddətlənir. Ancaq Bakı Çexiya, Çin, Pakistan, İsrail və digər dövlətlərdən də silah alır. Yerevan nədənsə bundan hiddətlənmir”, - ekspert bildirib.
Aparıcının Dağlıq Qarabağda genişmiqyaslı hərbi əməliyyatların mümkünlüyü ilə bağlı sualını cavablandıran Perenciyev deyib ki, xüsusi yol xəritəsi yaratmaq münaqişəni həll etmək üçün yeganə yoldur.
“Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində kompromis Ermənistan tərəfindən olmalıdır”, - ekspert əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan kompromisə getməkdən imtina etsə, əlbəttə ki, Azərbaycan münaqişənin həlli üçün digər yanaşmalar axtaracaq.
Verilişin digər qonağı olan israilli politoloq Ariel Bulşteyn bildirib ki, 30 il keçib və Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün eyni reseptin istifadə olunmasının mənası yoxdur.

На израильском ТВ обсудили Карабах - ВИДЕО
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом, выступая на израильском канале Iland.TV, сказал российский военный эксперт Александр Перенджиев.
По его словам, никому не удастся перекрыть канал поставки вооружений в Азербайджан.
«Армения сейчас возмущается, что Беларусь продает мощные ракетные комплексы Азербайджану. Но ведь Баку покупает вооружение и у Чехии, Китая, Пакистана, Израиля и других государств. Этим Ереван почему-то не возмущается», - подчеркнул эксперт.
Отвечая на вопрос телеведущей о том, возможно ли начало полномасштабных военных действий в Нагорном Карабахе, Перенджиев отметил, что видит единственный путь разрешения конфликта в создании специальной Дорожной карты.
«Компромисс в вопросе разрешения нагорно-карабахского конфликта все-таки должен быть со стороны Армении», - сказал эксперт.
Он также подчеркнул, что, естественно, Азербайджан будет искать иные подходы разрешения данного конфликта, вплоть до военного давления, если Армении и дальше будет отказываться идти на компромиссы.
Другой гость передачи, израильский политолог Ариэль Бульштейн в свою очередь сказал, что проходит 30 лет и пользоваться теми же самыми рецептами для разрешения карабахского конфликта не имеет смысла.
«Те же самые методы, которые были за эти 30 лет, приведут к тем же самым тупикам», - сказал эксперт.