Arif Rəhimzadə: Azərbaycan dövlətini sovet hökuməti qurub
Sovet hakimiyyəti Azərbaycan xalqına divan çəkdi. Amma sovet hakimiyyətinin yaxşı işləri də olub, axı?! Sovet hökuməti Azərbaycan dövlətini qurdu. Düzdür, biz həmin dövlətlə bağlı müəyyən məsələlərdə razılaşmırıq, onu qəbul etmirik, amma bu dövlətin yaxşı işlərini də görməliyik. Hamımız sovetlər dövrünün adamlarıyıq, o dövrdə işləmişik, oxumuşuq, indi “xalq düşməni” olmalı deyilik ki?!
Bunu Azərbaycan Milli Məclisinin (MM) Regional məsələlər komitəsinin bu gün keçirilən iclasında 15 rayonunun kəndlərinin adlarının dəyişdirilməsini nəzərdə tutan layihənin müzakirəsi zamanı komitə sədri Arif Rəhimzadə deyib.
“Məsələn, Xanlar Səfərəliyevin şərəfinə, xatirəsinə hörmət əlaməti olaraq, sovetlər dövründə “Xanlar” adlı bölgə, kənd adları olub. İndi o kommunist olduğu üçün onun adını daşıyan kəndin adı dəyişməlidir? Bu, nə yanaşmadır? Burada “Çəmənli” sözü işlədildi. Biri mənə izah etsin ki, “Çəmənli” olanda nə dəyişəcək? Hesab edirəm ki, bütün adları dəyişmək olmaz. Bu, düzgün yanaşma sayılmamalıdır”.скачать dle 11.3

Депутат: Азербайджанское государство создала советская власть
Советская власть принесла много страданий азербайджанскому народу. Но у советской власти были и хорошие деяния. Советская власть построила азербайджанское государство.
Об этом сказал председатель комитета по региональным вопросам Милли меджлиса (парламент) АР Ариф Рагимзаде во время обсуждения проекта о переименовании сел в 15 районах.
«Правда, у нас есть некоторые разногласия по поводу этого государства (Азербайджанская ССР - ред.), мы его не принимаем, но мы должны видеть и хорошую сторону. Все мы люди советского времени, работали тогда, учились. Мы же теперь не «враги народа»?!
Например, в честь Ханлара Сафаралиева в советское время был назван Ханларский район, его именем назывались и села. Верно ли сейчас переименовывать село из-за того, что он был коммунистом?
Объясните мне, что изменит смена названия? Считаю, что нельзя менять все названия. Это неправильный подход», - сказал парламентарий.скачать dle 11.3