Sərhəddə əməliyyat: Banqladeş vətəndaşları saxlanıldı - FOTO
Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) və DİN əməkdaşlarının birgə keçirdiyi əməliyyat tədbirləri nəticəsində dövlət sərhədini pozmuş İran vətəndaşı 1987-ci il təvəllüdlü Əhmədli Vəhid Heydər oğlu saxlanılıb.
DSX-dan bildirilib ki, o, İmişli rayonu ərazisində Cəbrayıl rayonunun məcburi köçkünlərinin məskunlaşdığı 6 nömrəli qəsəbədə İran İslam Respublikasından Azərbaycan Republikasının ərazisinə keçməyə cəhd göstərib.
Sərhəd pozucusunun dindirilməsi nəticəsində onun Azərbaycan Respublikası ərazisinə rəsmi yolla gəlmiş beş nəfər Banqladeş vətəndaşına bələdçilik edərək İran ərazisinə qanunsuz keçirmək niyyəti ilə dövlət sərhədini pozması müəyyən edilib.
Təxirəsalınmaz əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Banqladeş vətəndaşları – 1993-cü il təvəl­lüdlü Mahammad Calal Uddin, 1994-cü il təvəllüdlü Axmed Ma­lik Minbarali, 1995-ci il təvəllüdlü Min­haj Uddin Cabed, 1998-ci il təvəllüdlü Abdul Kazim Tolukber, 1999-cu il tə­vəllüdlü Mahammad Ebad Mozumber şübhəli şəxs qismində saxlanılıblar.

Операция на границе: задержаны бангладешцы - ФОТО
Пять граждан Бангладеш, законно прибывшие в Азербайджан, пытались, однако, незаконно пересечь границу с Ираном. В этом им помогал нарушивший госграницу Азербайджана гражданин Ирана Ахмедли Вахид Гейдар оглы 1987 г.р.
Как сообщили в Государственной пограничной службе, сначала в результате розыскных и оперативных мероприятий, проведенных пограничниками совместно с сотрудниками МВД, на территории Имишлинского района в поселке №6, где проживают вынужденные переселенцы из Джабраильского района, был задержан В.Ахмедли.
Уже на допросе нарушитель границы заявил, что перешел границу с целью незаконного проведения в Иран пяти граждан Бангладеш, прибывших в Азербайджан законным путем.
В результате незамедлительных оперативно-розыскных мероприятий в качестве подозреваемых были задержаны граждане Бангладеш Махаммад Джалал Уддин 1993 г.р., Ахмед Малик Минбарали 1994 г.р., Минхаж Уддин Джабед 1995 г.р., Абдул Кязым Толукбер 1998 г.р., Махаммад Эбад Мозумбер 1999 г.р.