Azərbaycan əhalisinin sayı açıqlandı
İlin əvvəlindən Azərbaycan əhalisinin sayı 18 260 nəfər artaraq, 2018-ci il aprel ayının 1-i vəziyyətinə 9 916 345 nəfərə çatıb.
Dövlət Statistika Komitəsindən verilən məlumata görə, əhalinin bir kvadrat kilometrə düşən sayı 115 nəfər olub.
Əhalinin 52,9%-i şəhər yerlərində, 47,1%-i kənd yerlərində məskunlaşıb, 49,9%-ni kişilər, 50,1%-ni isə qadınlar təşkil edir.
Bu ilin yanvar-mart ayları ərzində Ədliyyə Nazirliyinin rayon (şəhər) qeydiyyat şöbələri tərəfindən 32 954 doğulan körpə qeydə alınıb və bu göstərici əhalinin hər 1000 nəfərinə 13,6 təşkil edib.
Doğulan körpələrin 610-u əkiz, 30-u üçəmdir. Yeni doğulan körpələr arasında qızların xüsusi çəkisi 47,1% təşkil edərək, hazırda hər 100 doğulan qıza 114 oğlan düşür (bioloji norma 105-107 təşkil edir). Doğulanların cins nisbətinin pozulması ümumi əhalinin cins strukturunu da dəyişir.

16.05.2018 16:00 4 936
С начала года численность населения Азербайджана выросла на 18 260 человек и на 1 апреля 2018 года составила 9 916 345 человек.
Как передает Median.Az со ссылкой на Госкомитет статистики, удельный вес городского населения составляет 52,9%, сельского населения – 47,1%, мужчин - 49,9%, женщин - 50,1%. В настоящее время на каждую 1000 мужчин приходятся 1005 женщин. Плотность населения в Азербайджане составляет 115 человек на один квадратный километр.
С начала года в стране родились 32 954 ребенка. На каждую 1000 человек населения приходятся 13,6 ребенка. Из новорожденных 52,7% мальчики, 47,1% - девочки, 610 – двойняшки, 30 – тройняшки.
С начала года в Азербайджане было зарегистрировано 12932 брака и 3556 разводов. Число браков на каждую тысячу человек составило 5,4 ед., а число разводов - 1,5 ед.
С начала года соответствующие структуры Государственной миграционной службы и Министерства внутренних дел зарегистрировали 1010 человек, прибывших в Азербайджан для постоянного проживания, и 301 человека, уехавшего из страны. Положительное сальдо миграции составило 709 человек.скачать dle 11.3