Hərbi Prokurorluq: İşğal nəticəsində Azərbaycana dəymiş maddi ziyan 818 milyard ABŞ dollarından çoxdur
"Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycan dövlətinə və vətəndaşlarına dəymiş maddi zərərin məbləğinin beynəlxalq standartlara əsasən müəyyən edilməsi məqsədilə kompleks məhkəmə ekspertizası təyin edilib. İlkin hesablamalara görə, dəymiş maddi ziyan 818 milyard 880 milyon ABŞ dolları təşkil edir".
APA-nın xəbərinə görə, bunu azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş elmi-praktik konfransda Hərbi Prokurorluğun Xüsusi istintaq şöbəsinin rəisi Emil Tağıyev deyib. O bildirib ki, bu günə qədər sülh və insanlıq əleyhinə, müharibə cinayətlərini törətmiş şəxslərdən Xocalı soyqırımı üzrə 39, Qaradağlı soyqırımı üzrə 12, Bağanis-Ayrım soyqırımı üzrə 12, Meşəli soyqırımı üzrə 9, Kərkicahan soyqırımı üzrə 47, işgəncə faktları üzrə 35, terrorçuluq faktı üzrə 3 nəfər, ümumi cinayətlər kateqoriyasına aid banditizm, qəsdən adamöldürmə və digər cinayətlər törətmiş 133 nəfər, ümumilikdə isə 296 şəxsin Azərbaycan Cinayət Məcəlləsinin 103 (soyqırımı), 107 (deportasiya), 113 (işgəncə), 115 (müharibə qanunlarını və adətlərini pozma), 116-cı (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar normalarını pozma) maddələrində nəzərdə tutulan cinayətləri sübuta yetirildiyindən onlar barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilmələrinə dair qərarlar qəbul edilib: "Onlar barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib. Axtarışlarının təmin edilməsindən ötrü müvafiq sənədlər İnterpolun Azərbaycan Milli Bürosuna və Daxili İşlər Nazirliyinə təqdim olunub".
Şöbə rəisi qeyd edib ki, istintaq zamanı işlər üzrə ümumilikdə 75 mindən artıq istintaq hərəkəti icra edilib: "Onlardan 25 min nəfərə yaxın şəxs zərərçəkmiş şəxs və zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisi qismində tanınmaqla, 6 min nəfərə yaxın şəxs isə şahid qismində dindiriliblər. 18 236 nəfər mülki iddiaçı qismində tanınıb. 1000-dən artıq müxtəlif növ ekspertizalar keçirilib. Hazırda qeyd edilən cinayətlərin təşkili və törədilməsində iştirak etmiş digər şəxslərin müəyyən edilib qanunvericiliyə əsasən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi işi davam etdirilir".скачать dle 11.3

В результате оккупации Азербайджану был нанесен материальный ущерб свыше 818 миллиардов долларов США
14.03.2018 13:23 4 577
«С целью установления в соответствии с международными стандартами размера материального ущерба, нанесенного Азербайджану и его гражданам в результате оккупации Арменией азербайджанских земель, была назначена судебная экспертиза. По предварительным подсчетам, размер материального ущерба составляет 818 миллиардов 880 миллионов долларов США».
Как сообщает АПА, об этом на научно-практической конференции, посвященной 100-летней годовщине геноцида азербайджанцев, заявил начальник Отдела специальных расследований Военной прокуратуры Эмиль Тагиев. Он сказал, что до сегодняшнего дня были доказаны предусмотренные в статьях 103 (геноцид), 107 (депортация), 113 (насилие), 115 (нарушение военных законов и обычаев), 116 (нарушение международных гуманитарных норм во время вооруженного конфликта) УК Азербайджана преступления 39 лиц в связи с Ходжалинским геноцидом, 12 лиц – в связи с геноцидом в Гарадаглы Агдамского района, 12 лиц – в связи с геноцидом в Баганис-Айрым, 9 лиц – в связи с геноцидом в Мешали, 47 лиц – в связи с геноцидом в поселке Керкиджахан, 35 лиц – в связи с фактами насилия, 3 лиц – в связи с фактами терроризма, 133 лиц – в связи с фактами бандитизма, умышленного убийства и других преступлений, в целом 296 лиц. Эти лица были привлечены в качестве обвиняемых:
«В их отношении была избрана мера пресечения в виде ареста. Соответствующие документы по розыску этих лиц были переданы в Национальное бюро Интерпола и Министерство внутренних дел».
По словам начальника отдела, в ходе расследования было осуществлено более 75 000 следственных действий: «Среди них допросы почти 25 000 человек, признанных в качестве потерпевших и правопреемников потерпевших, около 6 000 человек были допрошены в качестве свидетелей. 18 236 человек были признаны гражданскими истцами. Проведено более 1000 различных видов экспертиз. В настоящее время продолжается работа по выявлению и привлечению к ответственности других лиц, организовавших и совершивших эти преступления». скачать dle 11.3