İlham Əliyev: “Xocalı soyqırımı Ermənistan faşizminin təzahürü idi”
“Bu gün Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümüdür. Xocalı soyqırımı Ermənistan tərəfindən Azərbaycan əhalisinə qarşı törədilmiş soyqırımıdır, cinayətdir”.
Onun sözlərinə görə, Xocalı soyqırımı nəticəsində 613 mülki şəxs xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib:
“Onlardan 106-sı qadın, 63-ü uşaq idi. Bu soyqırımını törədənlər hərbi cinayətkarlardır. Onların bir çoxu İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan ordusu tərəfindən məhv edilib. Xocalı soyqırımı Ermənistan faşizminin təzahürü idi. Ermənistan faşizmi o vaxt baş qaldırdı. 1992-ci ildən son hadisələrə qədər erməni faşizmi Azərbaycan xalqına böyük zərbə vurub. Hərbi təxribatlar, terror aktları, dinc əhaliyə qarşı qəddarlıq, şəhərlərin, kəndlərin atəşə tutulması, eyni zamanda İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə ballistik raketlərlə şəhərlərin bombalanması erməni faşizminin təzahürüdür”.
İ.Əliyev qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınır:
“Ondan çox ölkə bu hadisəni soyqırımı kimi təsdiq edib. Bu proses davam edir. Bu gün dünyada Xocalı soyqırımı haqqında dolğun məlumat var”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Ходжалинский геноцид был проявлением армянского фашизма
Сегодня отмечается 29-я годовщина Ходжалинского геноцида. Ходжалинский геноцид - это преступление, совершенное Арменией против азербайджанского населения.
Он напомнил, что в результате жестокой расправы были убиты 613 мирных жителей Ходжалы.
"Из них 106 женщин, 63 ребенка. Учинившие этот геноцид являются военными преступниками. Многие из них были уничтожены азербайджанской армией во второй Карабахской войне. Ходжалинский геноцид был проявлением армянского фашизма, который возродился в то время. С 1992 года и до последних событий армянский фашизм нанес азербайджанскому народу сильный удар. Военные провокации, террористические акты, жестокость к мирному населению, обстрелы городов и сел, а также бомбардировка городов баллистическими ракетами во время второй Карабахской войны - это все проявление армянского фашизма", - сказал глава государства.
Он отметил, что Ходжалинский геноцид признан мировым сообществом.
"Более десятка стран признали это событие геноцидом. Этот процесс продолжается. Сегодня в мире есть полная информация о Ходжалинском геноциде", - сказал Ильхам Алиев.скачать dle 11.3