Heydər Əliyev Mərkəzində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılıb
Fevralın 25-də Heydər Əliyev Mərkəzində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ərəfəsində faciə qurbanlarının xatirəsinə həsr olunan anım gecəsi keçirilib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Gecədə Əməkdar artist Fuad İbrahimovun bədii rəhbərliyi və dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin ifasında Azərbaycan bəstəkarlarının - Arif Məlikov, Azər Dadaşov, Fərhad Bədəlbəyli, Fikrət Əmirov, Hacı Xanməmmədov, Rauf Əliyev, Soltan Hacıbəyovon əsərləri ifa olunub.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i ahıl olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib.
Heydər Əliyev Fondu bəşəriyyətin ən böyük faciələrindən olan Xocalı soyqırımının dünyaya çatdırılması istiqamətində silsilə tədbirlər həyata keçirir. 2008-ci ildən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə "Xocalıya ədalət" beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyası aparılır.
Artıq 5-ci ildir ki, Azərbaycan xalqı bu dəhşətli soyqırımın növbəti ildönümünü fərqli şəkildə anır. Tarixin ən ağır faciəsini yaşayan, dəhşətli terrora məruz qalan işğal altındakı torpaqlarımız azad edilməklə soyqırımı qurbanlarının, həmçinin digər şəhidlərimizin ruhu dinclik tapıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Böyük Qayıdış çərçivəsində bir zamanlar yurdlarından didərgin düşən Xocalı sakinləri də işğaldan azad olunan Xocalıya qayıdır, vaxtı ilə soyqırımı acısını yaşamış bu torpağa yeni həyat gətirirlər.скачать dle 11.3

В Центре Гейдара Алиева почтили память жертв Ходжалинского геноцида
25 февраля в Центре Гейдара Алиева состоялся вечер памяти, посвященный жертвам Ходжалинского геноцида, приуроченный к 33-й годовщине трагедии. Мероприятие, организованное Фондом Гейдара Алиева, началось с минуты молчания в память о жертвах геноцида.
Об этом Median.Az сообщает со ссылкой на АЗЕРТАДЖ.
Вечер памяти сопровождался выступлением Государственного симфонического оркестра имени Узеира Гаджибейли под художественным руководством и дирижированием заслуженного артиста Фуада Ибрагимова. В исполнении оркестра прозвучали произведения азербайджанских композиторов - Арифа Меликова, Азера Дадашова, Фархада Бадалбейли, Фикрета Амирова, Гаджи Ханмамедова, Рауфа Алиева и Солтана Гаджибейли.
В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении при участии 366-го мотострелкового полка бывшего СССР совершили Ходжалинский геноцид. В результате этой трагедии были убиты 613 мирных жителей Ходжалы, среди них 63 ребенка, 106 женщин и 70 пожилых людей.
Фонд Гейдара Алиева проводит ряд мероприятий, направленных на доведение до мировой общественности правды о Ходжалинском геноциде - одной из самых страшных трагедий в истории человечества. С 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой реализуется международная информационная кампания "Справедливость к Ходжалы".
Уже пятый год подряд азербайджанский народ по-особенному отмечает очередную годовщину этой резни. Освобождение наших земель принесло покой душам жертв геноцида, а также других наших шехидов. В соответствии с поручением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в рамках Великого возвращения жители, которые когда-то были изгнаны со своих земель, возвращаются в освобожденный Ходжалы, принося новую жизнь в этот край, когда-то переживший боль геноцида.скачать dle 11.3