Deputat: Azərbaycanda siyasi məhbus yoxdur
Azərbaycanda siyasi baxışlarına, siyasi davranışlarına görə indiyə kimi heç bir şəxs məsuliyyətə cəlb edilməyib.
Bunu deputat Siyavuş Novruzov parlamentin bu gün keçirilən plenar iclasında deyib.
O xatırladıb ki, bu proses 1993-cü ildən belədir:
“Düzdür, başqa hakimiyyətlərin dövründə belə şeylər olub. Amma bizim hakimiyyətimiz dövründə bu cür addımlar olmayıb. Kiminsə törətdiyi əməldə cinayət tərkibi varsa, o, partiya mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, məsuliyyətə cəlb edilib.
Bəzən mənim adımdan mətbuatda müəyyən məlumatlar yazılır ki, guya Azərbaycanda siyasi məhbus var. Amma bir daha bildirmək istəyirəm ki, Azərbaycanda siyasi məhbus yoxdur. Azərbaycan qanuni, hüquqi dövlətdir. Qanunun aliliyi hər şeydən üstündür”.
Spiker Oqtay Əsədov da S. Novruzova bu məsələni qaldırdığına görə təşəkkür edib. O xatırladıb ki, parlamentin komitə sədri Əli Hüseynliyə cinayət qanunvericiliyə ilə bağlı müvafiq qanuna dəyişiklikləri nəzərdə tutan qanun layihəsi hazırlamağı tapşırıb.скачать dle 11.3

Депутат: В Азербайджане нет политзаключенных
В Азербайджане никого не привлекали к ответственности за политические взгляды или политическое поведение.
Об этом депутат Сиявуш Новрузов сказал на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
По его словам, этот процесс ведет свое начало с 1993 года:
«Правда, во времена другой власти такие вещи случались. Но нынешние власти не шли на такие шаги. Если чье-то деяние содержит состав преступления, то этот человек будет привлечен к ответственности вне зависимости от партийной принадлежности.
Иногда от моего имени в прессе пишут, что в Азербайджане якобы есть политические заключенные. Хочу еще раз заявить, что политических заключенных в нашей стране нет. Азербайджан – законное, правовое государство. Верховенство закона прежде всего».скачать dle 11.3