Bakı quş qripi ilə əlaqədar Rusiyadan quş əti idxalına qadağa qoymaq niyyətində deyil
Azərbaycan Rusiyadan quş ətinin idxalını qadağan etmək niyyətində deyil, Ona görə ki, həmin ətlər, bir müddət əvvəl quş qripinin aşkarlandığı Kostrom vilayətindən göndərilmir.
Bu barədə RİA Novosti ölkənin kənd təsərrüfatı nazirliyi nəzdində dövlət baytarqlıq xidmətinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Yolçu Xanvəliyə istinadən məlumat yayıb.
Dekabrda Kostrom vilayətində yerləşən quşçuluq fabrikində toyuqlarda A qrupu H5 tipindən olan virusun aşkarlanmasından sonra, müəssisədə karantin elan olunmuşdu. Ötən ilin yanvar ayında Moskva və Moskvanın şəhər kənarında quş qripinin ortaya çıxmasından sonra, Azərbaycan Rusiyadan quş idxalına müvəqqəti olaraq qadağa qoymuşdu.
“Azərbaycan quş ətini və məhsullarını quş qripinin aşkarlandığı Kostrom vilayətindən idxal etmir, ona görə də toyuq məhsulların Rusiyadan idxalına qadağa qoyulmasına lüzum görmürük” – deyə baytarlıq xidmətinin rəsmisi bildirib.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, quş qripi əksər hallarda simptomları nəzərəçarpmayan, quşlara aid infeksion virusdur. Bəzi hallarda virus “canlı növü baryerini” aşaraq, insanlara və digər canlılara ötürülə bilir, xəstəlik və simptomsuz infeksiyaya səbəb olur.скачать dle 11.3

Баку не откажется птичьего мяса из России из-за птичьего гриппа
Азербайджан не намерен вводить запрет на импорт птичьего мяса из России, поскольку не импортирует мясо из Костромской области, где ранее был обнаружен птичий грипп.
Как передает Median.Az, об этом сообщил РИА Новости глава пресс-службы государственной службы ветеринарного надзора при министерстве сельского хозяйства страны Йолчу Ханвели.
В декабре сообщалось, что власти Костромской области объявили карантин на птицефабрике, где у кур был обнаружен геном вируса гриппа А птиц подтипа Н5. В январе прошлого года Азербайджан наложил временный запрет на импорт птичьего мяса и продукции из РФ после того, как в Москве и Подмосковье был выявлен птичий грипп.
«Азербайджан не импортирует птичье мясо и продукцию из Костромской области (Россия), где обнаружен птичий грипп, поэтому нет необходимости вводить запрет на ввоз этой продукции из России», — сказал собеседник агентства.
По данным Всемирной организации здравоохранения, птичий грипп является инфекционным вирусным заболеванием птиц, часто протекающим без очевидных симптомов. В некоторых случаях вирус может преодолевать видовой барьер и вызывать болезнь или бессимптомные инфекции у людей и животных.скачать dle 11.3