Estoniyada yeni prezident seçildi
Estoniya parlamentinin bu gün keçirilən növbədənkənar iclasında ədliyyə kansleri Yulle Madize ölkənin yeni prezidenti seçilib.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, 101 deputatdan 71-i onun lehinə səs verib. Qalib gəlmək üçün səslərin üçdəikisini toplamaq və ya minimum 68 parlament üzvünün dəstəyini qazanmaq yetərli sayılırdı.
O, parlamentdə təmsil olunan altı partiyadan dördünün əvvəlcədən əldə etdiyi razılaşma nəticəsində alternativsiz şəkildə bu posta layiq görülüb.
Madize bu vəzifədə beşillik səlahiyyət müddəti cari ilin oktyabr ayında bitən Alar Karisi əvəzləyəcək. Keçmiş prezident hələ iyun ayında yenidən namizəd olmayacağını bəyan etmişdi.
Madize 1974-cü ildə Estoniyada dünyaya gəlib. O, Tartu Universitetinin hüquq fakültəsinin məzunudur. Həmçinin Tartu və Tallin Texniki universitetlərində konstitusiya hüququ üzrə mühazirələr oxuyub. 2015-ci ildən etibarən ədliyyə kansleri vəzifəsini icra edib. O, hər hansı bir partiyaya mənsub olmayan, müstəqil siyasi xadim kimi tanınır.
Qeyd edək ki, Estoniyada prezident beş il müddətinə seçilir və ardıcıl olaraq iki dəfədən artıq bu vəzifəni tuta bilməz. Ölkə konstitusiyasına əsasən, Estoniya parlament respublikası olduğundan dövlət başçısının səlahiyyətləri əsasən rəsmi və nümayəndəlik funksiyaları ilə məhdudlaşdırılır.скачать dle 11.3

В Эстонии избрали нового президента
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, за нее проголосовали 71 депутат из 101, для избрания было достаточно получить две трети голосов или поддержка не менее 68 парламентариев.
Она была избрана на безальтернативной основе по предварительному соглашению четырех парламентских партий из шести.
Мадизе сменит на посту главы государства Алара Кариса, пятилетний срок полномочий которого истекает в октябре нынешнего года. Он еще в июне заявил, что не будет баллотироваться на второй должностной срок.
Мадизе родилась в 11 декабря 1974 года в Эстонии. Окончила юридический факультет Тартуского университета. Преподавала конституционное право в Тартуском университете и Таллиннском техническом университете. С 2015 года - канцлер юстиции. Она считается независимым, беспартийным деятелем.
Президент Эстонии избирается на пять лет не более чем на два должностных срока подряд. Согласно конституции, Эстония является парламентской республикой и вследствии этого его полномочия в значительной степени ограничены главным образом представительскими и формальными функциями.