Qazaxıstana getmək istəyənlərin diqqətinə: Ölkəyə girişdə YENİLİK tətbiq olunacaq
Qazaxıstanla vizasız rejimə malik ölkələrin vətəndaşları bundan sonra respublikaya daxil olmaq üçün xüsusi elektron icazə almalı olacaqlar.
Median.Az-ın məlumatına görə, bu barədə "RİA Novosti"yə giriş icazəsinin rəsmiləşdirildiyi QazETA (Kazakhstan Electronic Travel Authorization) rəqəmsal platformasının nümayəndəsi məlumat verib.
Bildirilir ki, noyabrın 1-dən etibarən sözügedən icazə beynəlxalq aviareyslərin sərnişinləri üçün məcburi xarakter daşıyacaq. Noyabrın 15-dən etibarən Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) daxil olmayan ölkələrin sərhədlərindən avtomobillə daxil olanlardan, noyabrın 30-dan isə Aİİ ölkələrinin sərhədlərindən nəqliyyat vasitəsi ilə gələnlərdən bu sənəd tələb ediləcək. Dekabrın 15-dən isə qatar sərnişinləri və Qazaxıstana dəniz limanları vasitəsilə gələn şəxslər icazəni təqdim etməli olacaqlar.
Qeyd olunan elektron icazə 180 gün ərzində etibarlı sayılacaq və Qazaxıstana bir neçə dəfə səfər etmək imkanı verəcək. Vurğulanır ki, icazənin rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan məbləğ bütün dövlətlərin vətəndaşları üçün eyni olacaq. Hazırda rüsumun miqdarı razılaşdırma mərhələsindədir. Noyabrın 1-dək QazETA sistemi pilot rejimində fəaliyyət göstərir və hələlik icazənin olmaması ölkəyə girişdən imtina üçün əsas hesab edilmir.//oxu.az

Казахстан начнет взимать плату за въезд в страну
Гражданам стран, с которыми у Казахстана действует безвизовый режим, придется оформлять электронное разрешение на въезд в страну.
Как передает Median.Az, об этом сообщил РИА Новости оператор цифровой платформы QazETA (Kazakhstan Electronic Travel Authorization), через которую оформляется разрешение на въезд.
Отмечается, что с 1 ноября разрешение станет обязательным для пассажиров международных авиарейсов. С 15 ноября его будут требовать у въезжающих в страну на автомобилях через границы со странами вне Евразийского экономического союза (ЕАЭС), с 30 ноября - для въезжающих на авто через границы стран ЕАЭС. С 15 декабря разрешение должны будут предъявить пассажиры поездов и те, кто прибыл в Казахстан через морские порты.
Разрешение будет действовать 180 дней и позволит совершать несколько поездок в Казахстан. Отмечается, что стоимость оформления разрешения будет единой для граждан всех государств. На данный момент размер платы находится на этапе согласования. До 1 ноября система QazETA работает в пилотном режиме и отсутствие разрешения пока не является основанием для отказа во въезде в страну.