Rusiyada əmək miqrantları üçün qaydalar SƏRTLƏŞDİRİLDİ
Rusiyada əmək miqrantlarının ölkəyə daxil olduqdan sonra tibbi müayinədən keçməsi qaydaları sərtləşdirilib.
Median.Az TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu, sentyabrın 1-də qüvvəyə minən qanundan irəli gəlir.
Əvvəllər Rusiya Federasiyasına daxil olduqdan sonra miqrantlar 90 gün ərzində təhlükəli yoluxucu xəstəliklərin və İİV-in, eləcə də narkotik vasitələrdən istifadə faktının müəyyən edilməsi üçün tibbi müayinədən keçməli idilər. İndi bu müddət 30 günədək azaldılıb. Bundan əlavə, Rusiyaya 30 gündən artıq müddətə gələn miqrantlar hər il tibbi müayinədən keçməlidirlər. Qanunda həmçinin tibbi müayinə xərclərinin miqrantların özləri və ya işəgötürənləri tərəfindən ödənilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, sənəddə əmək miqrantlarının müayinəsi zamanı vasitəçilik qadağan edilir - tibbi müayinələri yalnız bunun üçün səlahiyyətli təşkilatlar həyata keçirə biləcəklər. Yeniliklər həmçinin müvəqqəti yaşamaq və ya işləmək icazəsinin alınması, eləcə də patentin yenidən rəsmiləşdirilməsi üçün tibbi müayinədən keçmənin məcburi olmasını nəzərdə tutur.
Tibbi müayinənin nəticələrinə əsasən, o cümlədən vahid informasiya sisteminə (VİSİS) daxil edilməklə elektron formada tibbi rəy hazırlanacaq.
Müayinə zamanı miqrantlarda təhlükəli xəstəliklər, İİV aşkar edilərsə və ya əcnəbinin narkotik vasitələrdən istifadə etdiyi müəyyənləşərsə, tibb təşkilatları ölkədən çıxarılma ilə bağlı operativ qərar qəbul edilməsi üçün 24 saat ərzində bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinə və Rospotrebnadzora məlumat verməli olacaqlar.

В России усилен контроль за состоянием здоровья трудовых мигрантов
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, это следует из закона, который вступил в силу 1 сентября.
Прежде после въезда в РФ мигранты должны были в течение 90 дней пройти медицинское освидетельствование на отсутствие опасных инфекционных заболеваний и ВИЧ, а также факта употребления наркотических веществ. Теперь этот срок сокращен до 30 дней. Помимо этого, мигранты, которые приехали в РФ более чем на 30 дней, обязаны проходить медосвидетельствование каждый год. Законом также предусматривается, что медосвидетельствование будут оплачивать сами мигранты или их работодатели.
Кроме того, документ предусматривает запрет на посредничество при обследовании трудовых мигрантов - медицинское освидетельствование смогут проводить только уполномоченные на это организации. Нововведения также предполагают, что прохождение медицинского освидетельствования будет обязательным для получения разрешения на временное проживание или работу, а также для переоформления патента.
По итогам медосвидетельствования будет оформляться заключение, в том числе в электронной форме с занесением в единую информационную систему (ЕГИСЗ).
Если в ходе обследования у мигрантов обнаружат опасные заболевания, ВИЧ или выяснится, что иностранец употреблял наркотики, медицинские организации должны будут в течение 24 часов уведомить об этом МВД и Роспотребнадзор для принятия оперативного решения о высылке.