Mirzoyan Ermənistandan Azərbaycan sərhədinə gedən dəmir yolu ilə bağlı danışdı
Rusiya Ermənistanda Türkiyə və Azərbaycan sərhədlərinə aparan dəmir yolu sahələrinin bərpasının detallarını müzakirə etməyə hazır olduğunu bildirib.
Bunu Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Ermənistan İctimai Televiziyasına müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya tərəfi layihəyə kimin və nə qədər investisiya yatıracağı kimi məsələləri müzakirə etməyə hazır olduğuna dair siqnal verib.
Mirzoyan bildirib ki, layihənin həyata keçirilməsi şərtlərindən çox şey asılı olacaq və məsələ hələ aidiyyəti qurumlar tərəfindən nəzərdən keçirilməlidir.
Qeyd edək ki, Ermənistanın dəmir yolu infrastrukturu 2008-ci ilin fevralında 30 il müddətinə, daha 10 il uzadılma imkanı ilə Cənubi Qafqaz Dəmir Yolunun konsessiya idarəçiliyinə verilib.
Ermənistanda Azərbaycan və Türkiyə sərhədlərinə gedən dəmir yolu sahələrinin bərpası planları fonunda Rusiya konsessiyasının yenidən nəzərdən keçirilməsi məsələsi gündəmə gəlib. May ayında Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan hökumətin bu sahələri öz hesabına bərpa etməyə hazır olduğunu bildirib.

Глава МИД Армении: Москва готова обсуждать восстановление ж/д к границам Турции и Азербайджана
Россия выразила готовность обсудить детали восстановления железнодорожных участков в Армении, ведущих к границам Турции и Азербайджана.
Об этом глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил в интервью Общественному телевидению.
"Буквально два-три дня назад я получил сигналы о том, что они (представители РФ - ред.) готовы понять, обсудить нюансы: кто и сколько должен инвестировать и так далее", - сказал министр.
При этом Мирзоян подчеркнул, что многое будет зависеть от условий реализации проекта. По его словам, вопрос еще предстоит рассмотреть профильным ведомствам.
Напомним, в феврале 2008 года железнодорожная инфраструктура Армении была передана в концессионное управление Южно-Кавказской железной дороги (ЮКЖД) на 30 лет с правом продления еще на десять лет.
Тема пересмотра действующей российской концессии возникла на фоне планов Армении по восстановлению железнодорожных участков на границах с Азербайджаном и Турцией. В мае премьер Никол Пашинян заявил, что правительство Армении готово провести их реконструкцию за свой счет.