Robert Koçaryanla əlaqəli şirkət rəhbərlərinə qarşı cinayət işi açıldı
Ermənistanın prokurorluq orqanları ölkənin sabiq prezidenti (1998-2008-ci illər) Robert Koçaryanla əlaqəsi olan şirkət rəhbərləri barəsində cinayət işləri başladıb. Həmin şəxslər xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınmaqda təqsirləndirilirlər.
Bu barədə Ermənistanın Baş Prokurorluğunun Mətbuat Xidmətinin yaydığı məlumatda qeyd olunub.
"Avqustun 25-də prokurorluq tərəfindən külli miqdarda vergilərdən yayınma faktına görə "Qritti" MMC-nin indiki direktoru İ.X., eyni şirkətin sabiq rəhbəri Q.M., "Play City" ticarət nişanı altında fəaliyyət göstərən "FAST CARD" MMC-nin direktoru A.A. və "KİNETİ" QSC-nin rəhbəri K.A. barəsində ictimai cinayət təqibi başlanılıb", - deyə prokurorluqdan bildirilib.
Xatırladaq ki, bu gün Ermənistan Prokurorluğunun Robert Koçaryana qarşı da cinayət icraatına başladığı məlum olub. Sabiq dövlət başçısı vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə, xüsusilə külli miqdarda rüşvətalma və çirkli pulların yuyulması əməllərində ittiham edilir. Ermənistanın keçmiş rəhbəri ilə bağlı istintaq tədbirləri çərçivəsində əlavə 9 nəfərə, o cümlədən onun böyük oğlu Sedrak Koçaryana və Koçaryanın hakimiyyəti dövründə müdafiə naziri vəzifəsini icra etmiş, sonradan isə prezident olmuş (2008-2018-ci illər) Serj Sarqsyana qarşı da cinayət işləri açılıb.скачать dle 11.3

В Армении завели дела против глав компаний, связанных с Кочаряном
Прокуратура Армении возбудила уголовные дела в отношении директоров компаний, связанных с бывшим президентом республики Робертом Кочаряном (1998-2008). Им инкриминируется неуплата налогов в особо крупных размерах.
Об этом говорится в сообщении пресс-службы Генпрокуратуры РА.
"25 августа 2026 года прокуратура возбудила публичные уголовные преследования в отношении действующего директора ООО "Гритти" И. Х., бывшего директора той же компании Г. М., директора ООО "ФАСТ КАРД", работающего под торговой маркой Play City А. А., и директора ЗАО "КИНЕТИ" К. А., за неуплату налогов в особо крупных размерах", - сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Ранее сегодня стало известно, что прокуратура Армении инициировала уголовное производство в отношении Роберта Кочаряна. Ему инкриминируется злоупотребление служебным положением, получение взятки в особо крупных размерах и отмывание денег. В рамках расследования дела в отношении бывшего президента Армении (1998-2008) Роберта Кочаряна дела возбуждены в отношении еще 9 лиц, в том числе и против его старшего сына Седрака Кочаряна и бывшего президента Сержа Саргсяна (2008-2018), который во время президентства Кочаряна занимал пост министра обороны.скачать dle 11.3