Qazaxıstanın xarici siyasət konsepsiyasında dəyişiklik: Nazarbayevin ömürlük hüququ ləğv edildi
Qazaxıstan Prezidenti Qasım-Jomart Tokayev respublikanın 2020-2030-cu illər üzrə Xarici Siyasət Konsepsiyasına dəyişikliklər edib. Yeni düzəlişlərə əsasən, birinci prezident Nursultan Nazarbayevin xarici siyasət məsələlərinə dair təşəbbüslərlə Qazaxıstan xalqına müraciət etmək kimi ömürlük hüququ sənəddən çıxarılıb.
Median.Az "İnterfaks"a istinadən xəbər verir ki, Qasım-Jomart Tokayevin 14 avqust 2026-cı il tarixli müvafiq fərmanı ölkənin normativ aktlarının informasiya-hüquq sistemində dərc olunub.
Fərmanda "7-ci fəslin 1-ci bəndi çıxarılsın" deyə qeyd edilir. Konsepsiyadakı həmin bənd əvvəllər "Qazaxıstan Respublikasının Birinci Prezidenti haqqında" konstitusiya qanununun normalarını özündə əks etdirirdi. Bu da öz növbəsində, tarixi missiyasına görə Nazarbayevə dövlət quruculuğu, daxili və xarici siyasət, eləcə də ölkənin təhlükəsizliyi kimi vacib məsələlər üzrə təşəbbüslərlə xalqa, dövlət orqanlarına və vəzifəli şəxslərə müraciət etmək üçün ömürlük səlahiyyət verirdi.
Bundan əlavə, konsepsiyanın mətni yeni Konstitusiyaya uyğunlaşdırılıb.

19.08.2026 17:48 189
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев внес изменения в Концепцию внешней политики республики на 2020-2030 годы, согласно которым из документа исключено пожизненное право первого президента Нурсултана Назарбаева обращаться к народу Казахстана с инициативами по вопросам внешней политики.
Как передает Median.Az со ссылкой на "Интерфакс", соответствующий указ Токаева от 14 августа 2026 года опубликован в информационно-правовой системе нормативных актов страны.
"Пункт 1 главы 7 исключить", - говорится в указе. Этот пункт в концепции ранее содержал нормы конституционного закона "О первом президенте Республики Казахстан - Елбасы" и наделял Назарбаева в силу его исторической миссии пожизненным правом обращаться к народу, госорганам и должностным лицам с инициативами по важнейшим вопросам госстроительства, внутренней и внешней политики и безопасности страны.
Кроме того, текст концепции приведен в соответствие с новой Конституцией. В частности, понятие "гражданин" изменено на "гражданин Республики Казахстан", "Независимость" и "Суверенитет" написаны с заглавной буквы, слово "Парламент" заменено на "Курултай".скачать dle 11.3