Əlverişsiz hava şəraitinə görə sürücülərə və piyadalara XƏBƏRDARLIQ
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına əsasən, bu gündən etibarən ölkəmizin bəzi ərazilərində müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraitinin avqustun 14-dək davam edəcəyi, fasilələrlə yağış yağacağı, ayrı-ayrı yerlərdə yağışların leysan xarakterli və intensiv olacağı gözlənilir.
Bununla bağlı Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi hərəkət iştirakçılarına müraciət edib:
"Sürücülərdən hava şəraitini və yolun vəziyyətini nəzərə alaraq, nəqliyyat vasitələrini idarə edərkən xüsusilə diqqətli və ehtiyatlı olmaları xahiş olunur. Yağıntılı və görmə məsafəsinin məhdud olduğu şəraitdə sürət həddi aşağı salınmalı, nəqliyyat vasitələri arasında ara məsafəsi artırılmalı, qəfil manevrlərdən və kəskin tormozlamalardan çəkinilməli, avtomobilin işıq cihazlarından düzgün istifadə edilməlidir.
Eyni zamanda, piyadalardan da yollarda xüsusilə diqqətli və ehtiyatlı olmaları xahiş olunur. Yağışlı havada görmə məsafəsinin azalması və yol örtüyünün sürüşkən olması nəqliyyat vasitələrinin dayanma məsafəsinin artmasına səbəb ola bilər. Bu səbəbdən piyadalar yolu yalnız müəyyən edilmiş keçidlərdən keçməli, yolun hərəkət hissəsinə qəfil çıxmamalı və keçid zamanı diqqəti yayındıran cihazlardan istifadə etməməlidirlər.
Bir daha yol hərəkəti iştirakçılarını gözlənilən əlverişsiz hava şəraitində yol hərəkəti qaydalarına ciddi əməl etməyə, diqqətli və məsuliyyətli davranmağa çağırırıq".скачать dle 11.3

ГУГДП обратилось к участникам дорожного движения
Согласно информации Национальной службы гидрометеорологии, в некоторых районах Азербайджана осадки сохранятся до 14 августа, в отдельных местах будут наблюдаться ливни.
В связи с этим Главное управление Государственной дорожной полиции (ГУГДП) обратилось к участникам дорожного движения.
"Водителей просим быть особенно внимательными и осторожными при управлении транспортными средствами, учитывая погодные условия и состояние дорог. В условиях осадков и ограниченной видимости необходимо снизить скорость, увеличить дистанцию между транспортными средствами, избегать резких маневров и торможений, а также правильно использовать световые приборы автомобиля.
Пешеходов также просим быть особенно внимательными и осторожными на дорогах. Во время дождя из-за снижения видимости и скользкого дорожного покрытия может увеличиться тормозной путь автомобилей. По этой причине пешеходы должны переходить дорогу только по установленным переходам, не выходить на проезжую часть дороги и не пользоваться отвлекающими внимание устройствами при переходе дороги.
Ещё раз призываем участников дорожного движения строго соблюдать правила дорожного движения в условиях ожидаемой неблагоприятной погоды, быть внимательными и вести себя ответственно", - говорится в обращении.скачать dle 11.3