KMBİ: İki mindən çox xarici sayta qanunsuz müdaxilə edən şəxslər tutulublar - VİDEO
Daxili İşlər Nazirliyi Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinin (KMBİ) əməkdaşları tərəfindən keçirilən növbəti əməliyyat-texniki tədbirləri nəticəsində müxtəlif xarici ölkələrin informasiya sistemlərinə kiberhücumlar təşkil etməkdə şübhəli bilinən 23 yaşlı Ramil Feyziyev və 22 yaşlı Elçin Abdullazadə saxlanılıblar.
Araşdırmalarla müəyyən olunub ki, saxlanılan şəxslər xarici dövlətlərə məxsus çoxsaylı veb-saytların serverlərinə müdaxilələr edərək onların idarəetmə panellərinə icazəsiz giriş əldə ediblər. Daha sonra məxfi məlumatları ələ keçirən bu şəxslər internet resurslarının əsas səhifələrində dəyişikliklər edib, özlərinə məxsus proqram təminatı yerləşdirərək nəzarətə götürüblər. Bununla da onlar ələ keçirdikləri internet resurslarının idarəetmə panellərinin satışını təşkil ediblər.
Araşdırma zamanı müəyyən edilib ki, R.Feyziyev ümumilikdə 2 300, E.Abdullazadə isə 179 xarici veb-sayta qanunsuz müdaxilə edərək həmin internet resurslarını ələ keçiriblər.
Faktla bağlı Baş İdarədə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə cinayət işi başlanılıb, kiberpolis tərəfindən müxtəlif ölkələrin hüquq-mühafizə orqanları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.
"Bir daha vətəndaşların diqqətinə çatdırırıq ki, informasiya sistemlərinə qanunsuz müdaxilə etmək, onları ələ keçirmək və ya satışını həyata keçirmək cinayət əməlidir. Bu kimi qanunsuz hərəkətlərə yol verən şəxslər həm yerli, həm də beynəlxalq qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq hüquqi məsuliyyət daşıyırlar. Rəqəmsal mühitdə anonim qalacaqlarını düşünən şəxslər müasir istintaq və kiberkriminalistik imkanlar sayəsində müəyyən edilərək qanun qarşısında cavab verməyə məcbur olurlar. Unutmaq olmaz ki, yüksək texniki bilik və bacarıqlar yalnız qanuni məqsədlərə, cəmiyyətin, dövlətin və informasiya təhlükəsizliyinin qorunmasına xidmət etməlidir", - məlumatda deyilir.

ГУБКП: Задержаны лица, взломавшие более 2 000 иностранных сайтов - ВИДЕО
В ходе следствия установлено, что подозреваемые, незаконно вмешиваясь в работу серверов многочисленных веб-сайтов, принадлежащих иностранным государствам, получили несанкционированный доступ к их панелям управления. Завладев конфиденциальной информацией, они изменяли главные страницы ресурсов, устанавливали собственное программное обеспечение и брали сайты под свой контроль. Тем самым злоумышленники организовали продажу панелей управления захваченными интернет-ресурсами.
Следствием также выявлено, что Р.Фейзиев незаконно вмешался в работу в общей сложности 2 300, а Э. Абдуллазаде - 179 зарубежных веб-сайтов, получив контроль над этими ресурсами.
По данному факту в ГУБКП возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса. В рамках сотрудничества с правоохранительными органами различных стран киберполиция продолжает оперативно-следственные мероприятия.
"Еще раз доводим до сведения граждан, что незаконное вмешательство в информационные системы, их захват или продажа являются преступными деяниями. Лица, совершающие подобные противоправные действия, несут юридическую ответственность в соответствии с требованиями как национального, так и международного законодательства. Те, кто полагает, что останутся анонимными в цифровой среде, выявляются с использованием современных следственных и киберкриминалистических возможностей и привлекаются к ответственности в соответствии с законом. Не следует забывать, что высокие технические знания и навыки должны служить исключительно законным целям, защите общества, государства и информационной безопасности", - говорится в информации.