04.08.2026 18:42 264
ABŞ-nin dəstəyi ilə Livan və İsrail nümayəndə heyətləri İtaliyanın paytaxtı Romada iki dövlət arasında vəziyyətin sabitləşdirilməsini nəzərdə tutan çərçivə sazişi üzrə birbaşa danışıqların yeddinci mərhələsinə start veriblər.
Bu barədə "Əl-Ərəbi Əl-Cədid" qəzeti məlumat yayıb.
Rəsmi Beyrut Bint-Cübeyl, Xiam, Zəvtar əş-Şərqiyyə şəhərlərinin və ən-Nəbatiyyə bölgəsinin müəyyən hissəsinin ikinci "pilot zonasına" əlavə olunmasını istəyir. Bu zonalar İsrail ordusunun geri çəkiləcəyi və idarəetmənin tam olaraq Livan silahlı qüvvələrinə təhvil veriləcəyi ərazilərdir.
Xatırladaq ki, iyunun 26-da Vaşinqton şəhərində tərəflər arasında müvafiq çərçivə sənədi imzalanıb. Razılaşmaya əsasən, İsrail hərbi birləşmələri Livan torpaqlarından addım-addım çıxarılmalı, Livan ordusu isə "sınaq zonalarında" yerləşən "Hizbullah" qruplaşmasını tərk-silah etməlidir.скачать dle 11.3

Ливан и Израиль начали в Риме новый раунд переговоров
Ливан намерен потребовать включения городов Бинт-Джубайль, Хиам, Завтар аль-Шаркия, а также части округа Эн-Набатия во вторую "пилотную зону" - территорию, с которой Израиль отведет войска, и контроль над которой передаст армии Ливана.
Стороны подписали рамочное соглашение 26 июня в Вашингтоне. Договоренности предусматривают поэтапный уход израильских военных с территории Ливана, а также разоружение ливанскими военнослужащими отрядов движения "Хезболла" в "пилотных зонах".
Но ранее ливанские военные заявляли о том, что Армия обороны Израиля продолжает проводить боевые действия на юге Ливана, нанося там авиаудары, уничтожая постройки и применяя автоматическое оружие. Израильские же чиновники подчеркивали, что продвижение по рамочному соглашению возможно только при условии, что ливанские военнослужащие предпримут реальные шаги для разоружения "Хезболлы".