Yatmazdan əvvəl hansı qidalar yuxusuzluğa səbəb olur?
"Axşam yeməyi yuxunun keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərə bilər və bunun səbəbi heç də həmişə həddindən artıq qida qəbulu olmur. Bəzi qidalar sinir sistemini stimullaşdırır və ya həzm sistemini daha intensiv işləməyə məcbur edir ki, bu da yuxuya getməyi xeyli çətinləşdirir".
Bunu gazeta.ru-ya rusiyalı həkim, tibb elmləri namizədi Oksana Mixaleva deyib.
"İlk növbədə, yatmazdan əvvəl tərkibində kofein olan qidalardan uzaq durmaq lazımdır. İnsanların çoxu yalnız qəhvəni xatırlayır, lakin tünd çay və şokoladın tərkibində də kifayət qədər kofein var. Buna görə də, əgər yuxuya getməkdə çətinlik çəkirsinizsə, bu qidaları axşam saatlarında rasiondan çıxarmaq daha məqsədəuyğundur", - deyə mütəxəssis bildirib.
Həkimin sözlərinə görə, ağır və yağlı qidalar - fastfud, qızardılmış yeməklər, yağlı ət növləri və müxtəlif souslar da gecə yuxusuna mənfi təsir göstərir.
"Belə qidaların həzmi daha uzun çəkir. Nəticədə orqanizm yuxuya hazırlaşmalı olduğu vaxt mədə-bağırsaq sistemi aktiv fəaliyyətini davam etdirir. Bundan əlavə, yağlı qidalar qəbul edildikdən sonra mədədə ağırlıq hissi, narahatlıq və ya qıcqırma yarana bilər ki, bu da gecə yuxusunun keyfiyyətini aşağı salır", - deyə o qeyd edib.
Həkim həmçinin axşam saatlarında zülalla zəngin qidaların həddindən artıq qəbulunu da məqsədəuyğun hesab etmir.
"Axşam yeməyində zülalın həddindən artıq olması həzm sisteminə əlavə yük yaradır. Bu isə ağırlıq hissinə səbəb ola və yuxuya tez getməyə mane ola bilər", - deyə Mixaleva vurğulayıb.
Mütəxəssis şam yeməyini yatmazdan təxminən 2-3 saat əvvəl yeməyi tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, yuxudan dərhal əvvəl qida qəbulu aktiv həzm prosesinə səbəb olur və maddələr mübadiləsində iştirak edən hormonların orqanizmi gecə istirahətinə hazırlayan təbii mexanizmlərini poza bilər.

Врач назвала вызывающие бессонницу продукты
Вечерний ужин способен напрямую влиять на качество сна, причем проблема не всегда связана с перееданием. Некоторые продукты активизируют нервную систему или заставляют пищеварительный тракт работать в усиленном режиме, из-за чего уснуть становится значительно сложнее.
Как передает Median.Az, об этом gazeta.ru рассказала врач-эндокринолог, диетолог Оксана Михалева.
"В первую очередь перед сном стоит отказаться от продуктов, содержащих кофеин. Многие вспоминают только про кофе, однако достаточно большое его количество содержится также в крепком чае и шоколаде. Поэтому, если есть склонность к трудностям с засыпанием, эти продукты лучше не употреблять вечером", - отметила специалист.
По словам врача, неблагоприятно на ночной отдых влияет и тяжелая жирная пища: фастфуд, жареные блюда, жирные сорта мяса, а также различные соусы.
"Такая еда переваривается значительно дольше, поэтому желудочно-кишечный тракт продолжает активно работать в то время, когда организм уже должен готовиться ко сну. Кроме того, после жирной пищи нередко появляются тяжесть в желудке, дискомфорт или изжога, что также ухудшает качество ночного отдыха", - пояснила Михалева.
Не лучшим выбором для позднего ужина врач назвала и чрезмерное количество белковых продуктов.
"Избыточное содержание белка в вечернем приеме пищи тоже увеличивает нагрузку на пищеварительную систему. Это может сопровождаться ощущением тяжести и препятствовать быстрому засыпанию", - добавила диетолог.
Специалист рекомендовала планировать ужин заранее - оптимально за 2-3 часа до отхода ко сну. Если есть непосредственно перед сном, активное пищеварение и выработка гормонов, участвующих в обмене веществ, в частности инсулина и глюкагоноподобного пептида, могут нарушать естественные механизмы подготовки организма к ночному отдыху.