Prezidentin səfir təyin etdiyi Rəşad Aslanov kimdir? - DOSYE
Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Rəşad Aslanov Azərbaycanın İtaliyada, eyni zamanda Malta, San-Marino və ölkəmizin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı, Ümumdünya Ərzaq Proqramı, Kənd Təsərrüfatının İnkişafı üzrə Beynəlxalq Fondu yanında daimi nümayəndəsi vəzifələrindən geri çağırılaraq Türkiyəyə səfir təyin olunub.
Rəşad Aslanovun dosyesini təqdim edir:
Rəşad Aslanov 13 oktyabr 1977-ci ildə anadan olub. Bakı Dövlət Universitetini Beynəlxalq münasibətlər və Beynəlxalq hüquq fakültəsində, həmçinin beynəlxalq hüquq üzrə magistr (fərqlənmə ilə) təhsili alıb. Bundan başqa, Birmingem Universitetinin İnsan Hüquqları, Hüquq və Təcrübə üzrə Peşəkar İnkişaf Kursuna, həmçinin Dövlət İdarəçilik Akademiyasında Beynəlxalq Müqavilələr Hüququ üzrə mühazirəçi təhsilinə yiyələnib.
1999-cu ildə Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq hüquq və müqavilələr idarəsinin referenti, 2004-cü ildə Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq hüquq və müqavilələr idarəsinin attaşesi, üçüncü katibi vəzifəsinə təyin edilib.
Daha sonra, 2004-2008-ci illər aralığında Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasındakı səfirliyinin üçüncü və ikinci katibi, Azərbaycan Respublikasının İtaliyanın Roma şəhərində yerləşən BMT Agentlikləri yanında daimi nümayəndənin müavini vəzifəsində işləyib.
2009-cu ildə XİN-in Beynəlxalq hüquq və müqavilələr idarəsinin birinci katibi vəzifəsinə təyin olunub.
2011-16-cı illər aralığında XİN rəhbərinin köməkçisi işləyib.
2016-cı ildə Argentinada müvəqqəti işlər vəkili vəzifəsinə təyin edilib.
2016-22-ci illər aralığında Azərbaycanın Argentina Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, eyni zamanda, iqamətgahı Buenos-Ayres şəhərində olmaqla, AR-in Çili Respublikasında, Paraqvay Respublikasında, Çoxmillətli Boliviya Dövlətində və Uruqvay Şərq Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifələrində çalışıb.
2022-ci ildən bu günə qədər isə İtaliyada Azərbaycan səfiri vəzifəsində işləyib.
2023-cü ildə isə Azərbaycanın BMT Agentlikləri yanında (FAO, ÜƏP, IFAD) daimi nümayəndəsi, San-Marino Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri (iqamətgahı Roma şəhərində olmaqla), Malta Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri (iqamətgahı Roma şəhərində olmaqla) vəzifəsində işləyib.
İngilis, rus, türk, italyan, ispan dillərində sərbəst, ərəb dilində isə orta səviyyədə danışa bilir.скачать dle 11.3

Рашад Асланов назначен послом Азербайджана в Турции: досье и карьера дипломата
Окончил факультет международных отношений и международного права Бакинского государственного университета, а также получил степень магистра международного права (с отличием). Помимо этого, прошёл курс профессионального развития по направлению "права человека, право и практика" в Бирмингемском университете (Великобритания), а также преподавал в Академии государственного управления по специальности "право международных договоров".
В 1999 году начал дипломатическую карьеру в качестве референта Управления международного права и договоров Министерства иностранных дел Азербайджана. К 2004 году дослужился до должности атташе, а затем третьего секретаря того же управления.
В период с 2004 по 2008 год работал третьим и вторым секретарём посольства Азербайджанской Республики в Итальянской Республике, а также заместителем постоянного представителя Азербайджана при агентствах ООН, расположенных в Риме.
В 2009 году был назначен первым секретарём Управления международного права и договоров МИД.
С 2011 по 2016 год занимал должность помощника руководителя МИД.
В 2016 году был направлен в Аргентину в качестве временного поверенного в делах. Вскоре, в период с 2016 по 2022 год, Асланов занял должность чрезвычайного и полномочного посла Азербайджана в Аргентинской Республике с резиденцией в Буэнос-Айресе. Одновременно он был аккредитован в качестве посла в Чили, Парагвае, Многонациональном Государстве Боливия и Восточной Республике Уругвай. Таким образом, Асланов представлял интересы Азербайджана в пяти латиноамериканских государствах.
С 2022 года и до последнего назначения работал послом Азербайджана в Италии.
В 2023 году параллельно с итальянской миссией был назначен постоянным представителем Азербайджана при агентствах ООН (ФАО, ВПП, ИФАД), а также чрезвычайным и полномочным послом в Республике Сан-Марино и Республике Мальта (с резиденцией в Риме).
Рашад Асланов свободно владеет английским, русским, турецким, итальянским и испанским языками, а также арабским на среднем разговорном уровне.