Beynəlxalq axtarışda olan şəxslər Rusiyadan Azərbaycana ekstradisiya olunublar
Baş Prokurorluğun sorğusu əsasında beynəlxalq axtarışda olan təqsirləndirilən şəxslər ölkəmizə ekstradisiya edilib.
Bu barədə Baş Prokurorluğun Mətbuat Xidməti məlumat yayıb:
"Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında" 07.10.2002-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları Emil Faiq oğlu Kazımov, Cabbar Məmmədrza oğlu Məmmədov, Habil Hüseyn oğlu Əliyev, Fuad İlqar oğlu Babayev və Kənan Əli oğlu Quliyevin ekstradisiyaları haqqında Baş Prokurorluğun vəsatətləri Rusiya Federasiyasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Belə ki, Emil Kazımovun külli miqdarda ziyan vurmaqla törədilən dələduzluq, Cabbar Məmmədovun təkrar dələduzluq, Habil Əliyevin qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında saxlanc yerinə qanunsuz daxil olmaqla törədilən oğurluq, Fuad Babayev və Kənan Quliyevin isə bir qrup şəxs halında silahdan və ya silah qismində istifadə olunan əşyalardan istifadə etməklə zərər çəkmiş şəxsə zor tətbiq olunması ilə müşayiət olunan xuliqanlıq cinayət əməllərini törətmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edildiyindən, barələrində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərarlar qəbul edilib və istintaqdan qaçıb gizləndiklərinə görə onlar axtarışa veriliblər.
Qeyd olunan şəxslər Rusiya Federasiyasının ərazisində saxlanılaraq Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Azərbaycana gətiriliblər".скачать dle 11.3

Пятеро обвиняемых экстрадированы из России в Азербайджан
Лица, находившиеся в международном розыске по запросу Генеральной прокуратуры Азербайджана, экстрадированы на родину.
Об этом сообщила пресс-служба Генпрокуратуры республики.
В соответствии с требованиями Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 7 октября 2002 года, ходатайства азербайджанского надзорного ведомства об экстрадиции пятерых граждан республики были удовлетворены Генеральной прокуратурой Российской Федерации.
Речь идёт о гражданах Азербайджана: Эмиле Кязымове, Джаббаре Мамедове, Хабиле Алиеве, Фуаде Бабаеве и Кянане Гулиеве.
Как установило следствие, в отношении каждого из них имеются обоснованные подозрения в совершении серьёзных уголовных преступлений. В частности, Эмиль Кязымов обвиняется в мошенничестве с причинением значительного материального ущерба, Джаббар Мамедов - в повторном мошенничестве, Хабиль Алиев - в краже, совершённой группой лиц по предварительному сговору с незаконным проникновением в хранилище, а Фуаду Бабаеву и Кянану Гулиеву предъявлены обвинения в хулиганстве, совершённом группой лиц с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, сопровождавшемся насилием в отношении потерпевших.
Все пятеро были привлечены в качестве обвиняемых, однако скрылись от следствия, в связи с чем были объявлены в международный розыск.
Задержанные были обнаружены и задержаны на территории Российской Федерации, после чего доставлены в Азербайджан в сопровождении специального конвоя Пенитенциарной службы Министерства юстиции. В настоящее время расследование уголовных дел продолжается.скачать dle 11.3