ABŞ Səudiyyə Ərəbistanının dinc nüvə proqramını dəstəklədi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Vaşinqtonun Səudiyyə Ərəbistanının dinc nüvə proqramına dəstək verməsini nəzərdə tutan sazişə rəsmi razılığını bildirib.
Otuz illik müddətə nəzərdə tutulan yeni müqavilə onmilyardlarla dollar vəsaitin ayrılmasını özündə ehtiva edir. Nüvə infrastrukturunun inkişaf etdirilməsində əsas rol Amerika şirkətlərinə həvalə olunacaq. Tərəflər bu addımı məqsədəuyğun hesab edərsə, Səudiyyə Ərəbistanında uranın zənginləşdirilməsi üzrə obyektin inşası sazişin başlıca müddəalarından biri olacaq.
Müqavilənin yaxın günlərdə ABŞ Konqresinin müzakirəsinə təqdim ediləcəyi gözlənilir.
Bir müddət əvvəl CNN telekanalı ABŞ administrasiyasının sazişi ilkin olaraq bəyəndiyi barədə xəbər vermişdi. Müqavilə müəyyən məhdudiyyətlər nəzərdə tutsa da, onların nədən ibarət olacağı hələlik məlum deyil. CNN vurğulayıb ki, sənədin layihəsi krallığı Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi ilə təminatlar haqqında sazişə əlavə protokol imzalamağa məcbur etmir.

СМИ: Трамп одобрил соглашение с Саудовской Аравией о ядерной программе
Президент США Дональд Трамп дал свое официальное согласие на сделку о поддержке Вашингтоном мирной ядерной программы Саудовской Аравии.
Об этом сообщила газета The Wall Street Journal.
Новое соглашение, рассчитанное на 30-летний срок, предполагает выделение десятков миллиардов долларов. Ключевая роль в развитии ядерной инфраструктуры будет отведена американским компаниям. Основным положением сделки является строительство объекта по обогащению урана в Саудовской Аравии, если стороны сочтут такой шаг оправданным.
Как ожидается, сделка будет направлена на рассмотрение Конгресса США в ближайшие дни.
Ранее телекомпания CNN сообщала, что в американской администрации предварительно одобрили сделку. Соглашение подразумевает некоторые ограничения, но в чем именно они будут заключаться, пока не ясно. Проект документа не обязывает королевство подписывать дополнительный протокол к соглашению о гарантиях с Международным агентством по атомной энергии, подчеркивал CNN.