Avropada anomal istilərin səbəbi açıqlanıb
Avropada anomal isti hava dövrləri Arktikada istiləşmə ilə bağlıdır. Bu səbəbdən cənubdan gələn hava kütlələri kifayət qədər soyumağa macal tapmadan şimala doğru hərəkət edir.
Bu italiyalı alimi Massimiliano Fatsini "RIA Novosti"yə açıqlamasında bildirib.
"Dəniz istiləşməni güclü şəkildə hiss edir, xüsusilə bu proses Arktikaya və şimal dənizlərinə təsir göstərir. Nəticədə okean, quru və atmosfer sistemində enerjinin miqdarı artır. Bunun nəticəsində subtropik hava kütlələri daha tez-tez uzaq şimala doğru irəliləyir", - deyə ekspert izah edib.
Mütəxəssəsin sözlərinə görə, bu proseslərin nəticəsi olaraq yay aylarında isti hava dalğaları daha tez-tez müşahidə olunur.
Qeyd edək ki, Avropa son illərin ən güclü isti hava dalğalarından birini yaşayır. Ən çox İspaniya, Portuqaliya, Fransa, İtaliya və Yunanıstan zərər çəkib. Apennin yarımadasında artıq üçüncü isti hava dalğası müşahidə edilir.
İtaliyada əvvəlki isti hava dalğasının pik həddi iyunun son günlərinə təsadüf edib. Həmin vaxt Səhiyyə Nazirliyi 27 böyük şəhərdən 25-də hava şəraiti ilə bağlı maksimum "qırmızı" təhlükə səviyyəsi elan edib.скачать dle 11.3

Климатолог назвал причину аномальной жары в Европе
Периоды аномальной жары в Европе связаны с потеплением в Арктике, в результате которого воздух с юга не успевает охладиться и проникает на север.
Об этом заявил "РИА Новости" преподаватель физической географии и климатических рисков Университета Камерино Массимилиано Фаццини.
"Море сильно ощущает потепление, особенно сильно оно затрагивает Арктику и северные моря. Из-за этого увеличивается количество энергии в системе океана, суши и атмосферы. В результате субтропический воздух чаще проникает далеко на север", - пояснил эксперт.
Результатом этих процессов, отметил климатолог, становятся волны жары, которые летом приходят все чаще.
Европа переживает одну из самых интенсивных волн жары за последние годы, сильнее всего пострадали Испания, Португалия, Франция, Италия и Греция. На Апеннинах установилась уже третья волна зноя.
Пик предыдущей волны в Италии наступил в последних числах июня, когда Минздрав предупредил о максимальном - "красном" - уровне погодной опасности в 25 из 27 крупнейших городов.скачать dle 11.3