Azərbaycanda 45 dərəcə isti gözlənilir – PROQNOZ
Rusiyalı sinoptiklər ölkə ərazisindaə anomal istilərin olacağını açıqlayıblar. Rusiyanın mərkəzi hissəsində artıq rekord qeydə alınıb. Təbii ki, Rusiyadakı hava dəyişikliyi bizim regiona da təsir edəcək.
Bu sözləri oxu.az-a açıqlamasında Azərbaycan Ekoloji Proqnozlar Bürosunun prezidenti, ekoloq Telman Zeynalov deyib.
“Ekoloqların hesablamalarına görə, cari ilin yayında Azərbaycanda isti hava müşahidə ediləcək. Havanın temperaturu yüksək olacaq. Biz Hindistanda baş verən və insan tələfatına səbəb olan anomal istiləri xatırlayırıq.
Düşünürəm ki, ölkəmizdə anomal isti hava şəraiti bu səviyyəyə çatmayacaq, ancaq Azərbaycanda 42-45 dərəcə isti gözləyirik”, - ekoloq qeyd edib.
Zeynalovun sözlərinə görə, ölkə üzrə rekord hava göstəriciləri Azərbaycanın Saatlı, Beyləqan, Sabirabad kimi quraq rayonlarında müşahidə edilə bilər.скачать dle 11.3

В Азербайджане возможно 45-градусное лето - ПРОГНОЗ
Как передаёт Median.Az, об этом в беседе с корреспондентом oxu.az сказал президент Центра экологического прогнозирования Азербайджана Тельман Зейналов.
«По подсчетам экологов этим летом в Азербайджане будет наблюдаться жаркая погода. Температура воздуха будет высокая.
Мы помним аномальную жару в Индии (в 2015-2016 годах - ред.), что привело к многочисленным людским потерям.
Думаю, дело не дойдет до аномально жарких погодных условий, но 42-45 градусов в Азербайджане ожидается», - подчеркнул эколог.
По прогнозам Зейналова, рекордные показатели по стране могут быть зафиксированы в аридной (засушливой - ред.) зоне Азербайджана, к которой относятся такие районы, как Саатлы, Бейлаган, Сабирабад.