Slovakiya prezidenti: "Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində iki Avropa ölkəsi "ağıllı kənd"in qurulmasında iştirak edir"
17.07.2026 15:30 348
Slovakiya prezidenti:
"Slovakiya Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində "ağıllı kənd" tikintisində iştirak edən cəmi iki Avropa ölkəsindən biridir (Macarıstanla yanaşı - red.)".
Bu barədə Slovakiya Prezidenti Peter Pelleqrini Şuşada, "AnewZ" telekanalı üçün Bakıda doğulmuş tanınmış jurnalist Mixail Qusmana verdiyi eksklüziv müsahibəsində Azərbaycana səfəri ilə bağlı təəssüratını bölüşərkən deyib.
O, 1919-cu ildə təyyarə qəzasında faciəli şəkildə həlak olan görkəmli slovak alimi, pilot, diplomat və Çexoslovakiyanın qurucularından biri olan general Milan Rastislav Ştefanikin şərəfinə adlandırılacaq yeni məktəbdə idman zalının tikintisinin başlanmasını qeyd edib: "Biz bunun bir hissəsi olmaqdan qürur duyuruq."
O, bütün Slovakiya nümayəndə heyətinin Şuşa və ətraf ərazilərə qoyulan nəhəng infrastruktur investisiyalarından təsirləndiyini etiraf edib.
Xatırladaq ki, 14 iyulda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Slovakiya Respublikasının Prezidenti Peter Pelleqrini Ağdam rayonunun Baş Qarvənd kəndində 840 şagird yerlik Milan Rastislav Ştefanik adına orta məktəbin təməl daşını qoyublar.скачать dle 11.3

Президент Словакии: Всего две европейские страны вовлечены в строительство "умного села"
Словакия является одной из всего двух европейских стран (наряду с Венгрией), вовлечённых в строительство "умного села" на освобождённых от оккупации территориях Азербайджана.
Как передает Median.Az со ссылкой на AnewZ, об этом президент Словакии Петер Пеллегрини сказал в эксклюзивном интервью известному журналисту-уроженцу Баку Михаилу Гусману в Шуше, рассказывая об участии страны в проектах возрождения Карабаха и Восточного Зангезура.
Он отметил начало строительства спортивного зала в новой школе, которая будет названа в честь генерала Милана Растислава Штефаника - выдающегося словацкого учёного, лётчика, дипломата и одного из основателей Чехословакии, трагически погибшего в авиакатастрофе в 1919 году. "Мы горды, что можем быть частью этого", - заявил Пеллегрини.
Он признался, что в целом вся словацкая делегация была впечатлена колоссальными инвестициями в инфраструктуру, которые вкладываются в Шушу и её окрестности.
Напомним, 14 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и находившийся с официальным визитом в нашей стране президент Словацкой Республики Петер Пеллегрини заложили фундамент полной средней школы имени Милана Растислава Штефаника на 840 ученических мест в селе Баш Гарвенд Агдамского района.скачать dle 11.3