Hidayət Heydərov sosial şəbəkə paylaşımına görə cəzalandırıldı - FOTO
Azərbaycanın olimpiya çempionu Hidayət Heydərov iki yarışda çəki sala bilmədiyi üçün və sosial şəbəkə paylaşımına görə cəzalanıb.
Bu barədə Azərbaycan Cüdo Federasiyasının (ACF) icraçı vitse-prezidenti Rəşad Rəsullu cüdo üzrə dünya çempionatına hazırlıqla bağlı mətbuat konfransında deyib.
O bildirib ki, Hidayət Heydərova sosial şəbəkədəki bəzi paylaşımlarına görə intizam tədbiri tətbiq olunub:
"Bu, federasiyanın daxili məsələsidir və cəzanın mahiyyəti açıqlanmayacaq. Nizam-intizam bizim üçün çox önəmlidir".
Rəşad Rəsulov, həmçinin H.Heydərovun bu il iki turnirdə çəki sala bilmədiyi üçün yarışa buraxılmamasına münasibət bildirib:
"Bizim qaydalar hamı üçün eynidir. Hər qayda pozuntusunun ayrı cəzası var. Pul cəriməsi verilə bilər, təlim-məşqlərdən, hazırlıq proseslərindən kənarlaşdırıla bilərlər. Amma yüngülləşdirici məqamlar da nəzərə alınır. İdmançı etdiyi səhvi başa düşürsə, bunu düşünürük. Nizam-intizam bizim üçün önəmlidir. Hidayət çəkini niyə sala bilmədi? Səbəbi müəyyən etmişik. Bu istiqamətdə özü ilə birlikdə işləyirik. Hər ikisində Hidayət Heydərova cəza verilib. Bunu açıqlamaq istəmirik. Amma ən böyük cəzanı Hidayət Heydərov özünə verib. Biz onun ikiqat olimpiya çempionu olacağına şübhə etmirik".
Qeyd edək ki, cüdo üzrə dünya çempionatı oktyabrın 4-11-də Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunacaq.скачать dle 11.3

Хидаят Гейдаров наказан за публикации в соцсетях - ФОТО
Азербайджанский дзюдоист, олимпийский чемпион Хидаят Гейдаров наказан после несоответствия заявленной весовой категории на двух соревнованиях, а также за публикацию в социальных сетях.
Об этом заявил исполнительный вице-президент Федерации дзюдо Азербайджана (ФДА) Рашад Расуллу на пресс-конференции, посвящённой подготовке к чемпионату мира по дзюдо.
Он отметил, что в отношении Хидаята Гейдарова была применена дисциплинарная мера за некоторые его публикации в социальных сетях.
"Это внутреннее дело федерации, и суть наказания раскрываться не будет. Дисциплина для нас очень важна", - сказал он.
Р.Расулов также прокомментировал тот факт, что Х.Гейдаров не был допущен к участию в двух турнирах из-за несоответствия весовой категории.
"Наши правила едины для всех. За каждое нарушение предусмотрены дисциплинарные меры - денежный штраф, отстранение от тренировок или от процесса подготовки. При этом учитываются смягчающие обстоятельства. Если спортсмен признает свою ошибку, это также принимается во внимание. Дисциплина для нас имеет принципиальное значение. Мы выяснили причину, по которой Хидаят не смог уложиться в весовую категорию, и совместно с ним работаем над решением этой проблемы. В обоих случаях Хидаят Гейдаров был наказан, однако раскрывать подробности мы не хотим. Вместе с тем самое суровое наказание он, пожалуй, назначил себе сам. Мы не сомневаемся, что Хидаят станет двукратным олимпийским чемпионом", - сказал Расуллу.
Отметим, что чемпионат мира по дзюдо пройдёт 4-11 октября на Национальной гимнастической арене в Баку.