25.06.2026 12:19 444
Bildirilib ki, Los-Anceles Olimpiadasına lisenziya xalları verən yarışda ölkənin 17 cüdoçusu (11 kişi, 6 qadın) 10 çəki dərəcəsində qüvvəsini sınayacaq.
Kişilərdən Əhməd Yusifov, Balabəy Ağayev (hər ikisi 60 kq), Ruslan Paşayev, Tofiq Məmmədov (hər ikisi 66 kq), Rəşid Məmmədəliyev (73 kq), Hidayət Heydərov, Zelim Tçkayev (hər ikisi 81 kq), Aslan Kotsoyev, Murad Fətiyev (90 kq), Camal Qamzatxanov, Uşanqi Kokauri (hər ikisi +100 kq) tatamiyə çıxacaqlar.
Maraqlı məqam Azərbaycanın olimpiya çempionu Hidayət Heydərovun bu Qran-pridə fərqli çəki dərəcəsində mübarizə aparmasıdır. Belə ki, indiyə qədər bütün yarışlarda 73 kiloqram çəkidə yarışan olimpiya çempionu çəkisini sala bilmədiyi üçün 81 kiloqramda çıxış edəcək.
Qadınlar arasında yarışda Könül Əliyeva, Şəfəq Həmidova (hər ikisi 48 kq), Gültac Məmmədəliyeva, Leyla Əliyeva (hər ikisi 52 kq), Fidan Əlizadə (63 kq), Südabə Ağayeva (70 kq) çıxış edəcəklər.
Komandaya kişilərdən ibarət yığmanın baş məşqçisi Riçard Trautman, böyük məşqçilər Elçin İsmayılov və Robert Kravçik, qadınlardan ibarət yığmanın baş məşqçisi Amina Abdellatif və böyük məşqçi Saşa Herkenrat-Vimar rəhbərlik edəcəklər.
Dünya turu seriyasına daxil olan yarışda Azərbaycan Cüdo Federasiyasının Hakimlər Komitəsinin üzvü, A kateqoriyalı beynəlxalq referi Nazim Umbayev də ədalət təmsilçiləri arasında yer alacaq.
Zelim Kotsoyev (100 kq) və Madina Kaisinova (+78 kq) zədə səbəbindən iyunun 26-28-də baş tutacaq turniri buraxacaqlar.скачать dle 11.3

Олимпийский чемпион Хидаят Гейдаров выйдет на татами в новой весовой категории
Отмечается, что в соревнованиях, на которых будут разыгрываться рейтинговые очки для получения лицензий на Олимпийские игры в Лос-Анджелесе, Азербайджан представят 17 дзюдоистов (11 мужчин и 6 женщин) в 10 весовых категориях.
Особый интерес вызывает выступление олимпийского чемпиона Хидаята Гейдарова. Впервые в карьере он будет бороться не в весовой категории до 73 кг, а до 81 кг. Причиной такого решения стало то, что спортсмен не смог уложиться в привычный вес.
Среди мужчин на татами также выйдут Ахмед Юсифов, Балабей Агаев (оба - до 60 кг), Руслан Пашаев, Тофиг Мамедов (оба - до 66 кг), Рашид Мамедалиев (до 73 кг), Зелим Цкаев (до 81 кг), Аслан Коцоев, Мурад Фатиев (оба - до 90 кг), Джамал Гамзатханов и Ушанги Кокаури (оба - свыше 100 кг).
В женских соревнованиях выступят Кёнуль Алиева, Шафаг Гамидова (обе - до 48 кг), Гюльтадж Мамедалиева, Лейла Алиева (обе - до 52 кг), Фидан Ализаде (до 63 кг) и Судаба Агаева (до 70 кг).
Мужскую сборную возглавят главный тренер Рихард Траутман и старшие тренеры Эльчин Исмайылов и Роберт Кравчик. Женской командой будут руководить главный тренер Амина Абделлатиф и старший тренер Саша Херкенрат-Вимар.
Кроме того, в число судей турнира войдёт член Судейского комитета Федерации дзюдо Азербайджана, международный арбитр категории A Назим Умбаев.