Leyla Əliyeva "Azəripək" ASC-nin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub - FOTO
İyunun 30-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycanın ən qədim sənaye müəssisələrindən və milli ipəkçilik irsinin əsas simvollarından biri olan "Azəripək" ASC-də olub.
AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, Leyla Əliyevaya müəssisənin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə milli-mədəni irsin qorunması, ənənəvi sənətkarlığın inkişafı, qeyri-neft sənayesinin gücləndirilməsi və "Made in Azerbaijan" brendinin beynəlxalq səviyyədə təşviqi istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl dövlət siyasəti çərçivəsində "Azəripək" ASC xüsusi strateji əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən müəssisə bir əsrdən artıq tarixə malik olmaqla, bu gün də ölkədə təbii ipək istehsalını həyata keçirən yeganə ipək kombinatıdır.
"Azəripək" ASC yalnız istehsal müəssisəsi deyil, həm də Azərbaycanın zəngin ipəkçilik ənənələrinin, milli sənətkarlığının və mədəni irsinin qorunaraq gələcək nəsillərə ötürülməsində mühüm missiya yerinə yetirən strateji sənaye kompleksidir. Müəssisə ekoloji cəhətdən təmiz, tam təbii xammala əsaslanan istehsal prinsiplərinə sadiq qalaraq yaşıl iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verir və Azərbaycan ipəyini dünya bazarlarında layiqincə təmsil edir.
Qeyd olunub ki, "Azəripək" ASC-nin fəaliyyəti sayəsində Azərbaycanın 40-dan çox rayonunda minlərlə kümçü və fermer baramaçılıqla məşğul olur, müəssisənin özündə isə 400-dən artıq əməkdaş çalışır. Müəssisə regionlarda məşğulluğun artırılmasına, kənd təsərrüfatının inkişafına və ipəkçilik sahəsində dayanıqlı dəyər zəncirinin formalaşdırılmasına mühüm töhfə verir.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva müəssisənin barama emalı sexinə, toxuculuq sexinə və Azərbaycanın UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmiş milli kəlağayı sənətinin yaşadıldığı emalatxanaya baş çəkib. O, təbii Azərbaycan ipəyinin istehsalının bütün mərhələləri, qədim sənətkarlıq ənənələrinin müasir texnologiyalarla qorunaraq inkişaf etdirilməsi prosesi ilə yaxından tanış olub.
Leyla Əliyeva müəssisənin əməkdaşları ilə səmimi söhbət edib, onların peşəkarlığını və milli ipəkçilik ənənələrinin qorunması istiqamətində gördükləri işi yüksək qiymətləndirib, kollektivlə xatirə şəkilləri çəkdirib.
Sonda Leyla Əliyevaya kəlağayı hədiyyə olunub.
Bu ziyarət Azərbaycanın milli irsinə, ipəkçilik sənayesinə və yüzillik ənənələrə malik "Azəripək" ASC-nin fəaliyyətinə göstərilən yüksək diqqət və ehtiramın növbəti təzahürü olmaqla yanaşı, ölkəmizdə milli istehsalın, ekoloji cəhətdən təmiz məhsulların və ənənəvi sənətkarlığın inkişafına verilən önəmin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirilir.

Лейла Алиева ознакомилась с деятельностью ОАО Azəripək - ФОТО
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Лейле Алиевой была предоставлена подробная информация о деятельности предприятия.
Было отмечено, что ОАО Azəripək имеет особое стратегическое значение для реализации последовательной государственной политики, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева для сохранения национального культурного наследия, развития традиционных ремесел, укрепления ненефтяного сектора и продвижения бренда Made in Azerbaijan на международном уровне. Предприятие с более чем вековой историей, действующее в подчинении Государственной службы по имущественным вопросам при Министерстве экономики Азербайджанской Республики, и сегодня является единственным комбинатом в стране, где производится натуральный шелк.
ОАО Azəripək является не только производственным предприятием, но и стратегическим промышленным комплексом, выполняющим важную миссию по сохранению и передаче будущим поколениям богатых традиций шелководства, национальных ремесел и культурного наследия Азербайджана. Оставаясь верным принципам производства, основанного на экологически чистом, полностью натуральном сырье, предприятие вносит вклад в развитие зеленой экономики и достойно представляет азербайджанский шелк на мировых рынках.
Было отмечено, что благодаря деятельности ОАО Azəripək тысячи шелководов и фермеров в более чем 40 районах Азербайджана занимаются коконоводством, а на самом предприятии трудятся свыше 400 сотрудников. Предприятие вносит важный вклад в повышение занятости в регионах, развитие сельского хозяйства и формирование устойчивой цепочки создания стоимости в сфере шелководства.
В рамках визита Лейла Алиева посетила цех по переработке коконов, ткацкий цех и мастерскую, где бережно сохраняется национальное искусство создания кялагаи, включенное в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Она близко ознакомилась со всеми этапами производства натурального азербайджанского шелка, процессом сохранения и развития древних традиций ремесла с применением современных технологий.
Лейла Алиева искренне побеседовала с сотрудниками предприятия, высоко оценила их профессионализм и работу, проводимую в направлении сохранения национальных традиций шелководства, сфотографировалась с коллективом на память.
В заключение Лейле Алиевой был подарен келагаи.
Этот визит, являясь очередным проявлением высокого внимания и уважения к национальному наследию Азербайджана, шелководческой промышленности и деятельности ОАО Azəripək, обладающего вековыми традициями, расценивается как наглядный пример значения, придаваемого в нашей стране развитию национального производства, экологически чистой продукции и традиционных ремесел.