Leyla Əliyeva "Onlardan biri: Emil" adlı anım tədbirində iştirak edib - FOTO
İyunun 30-da Şəki Dövlət Dram Teatrında talassemiya xəstəliyindən dünyasını dəyişmiş 13 yaşlı Emilin xatirəsinə həsr olunmuş "Onlardan biri: Emil" adlı anım tədbiri keçirilib.
Tədbir Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşkilati dəstəyi, "Ürəkdən Qana" layihəsinin rəhbəri Ayşən Abdullayevanın təşəbbüsü və layihənin ümumi rəhbəri Elvin Nüsrətoğlunun rəhbərliyi ilə təşkil olunub.
Median.Az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak edib.
Tədbirin əsas məqsədi talassemiya xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqlara və bu xəstəlik səbəbindən həyatını itirmiş övladların əziz xatirəsinə ehtiramın ifadə olunması, eyni zamanda cəmiyyətin diqqətini talassemiya probleminə yönəltmək olub.
Anım gecəsində Emilin həyat yolunu, duyğularını, arzularını və ailəsinin yaşadığı hissləri əks etdirən müxtəlif bədii kompozisiyalar nümayiş etdirilib. Səhnədə təqdim olunan "Pərvanə", "Kamin", "Adagio", "Mən səni axtararam", "Luna" və bağlanışda səsləndirilən "Sob a Sol" ("Günəşin altında") kompozisiyaları tamaşaçılar tərəfindən böyük duyğu ilə qarşılanıb. Təqdim olunan səhnə nömrələri həyatın, ümidin, sevginin və yaşamağın dəyərini özündə əks etdirib.
Tədbir çərçivəsində Emilin həyatından bəhs edən, onun xatirələrini yaşadan xüsusi hazırlanmış süjetlər, o cümlədən "Onlardan biri: Emil" layihəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərə dair videoçarxlar nümayiş olunub.
Tədbirin sonunda çıxış edən "Ürəkdən Qana" layihəsinin rəhbəri və "Onlardan biri: Emil" layihəsinin təşəbbüskarı Ayşən Abdullayeva ölkəmizdə talassemiyalı xəstələrə göstərilən diqqətdən bəhs edib, dəstəyə görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Bildirilib ki, talassemiya ilə yaşayan insanlar hər gün böyük mübarizə aparırlar. Onların həyata ümidini artıran ən qiymətli kömək isə dövlətlə yanaşı, cəmiyyətin diqqəti, qayğısı və könüllü qan donorlarının fədakarlığıdır. O qeyd edib ki, bu kimi layihələr yalnız anım xarakteri daşımır, eyni zamanda, talassemiya xəstələri və onların ailələrinə mənəvi dəstək göstərmək, cəmiyyətdə həmrəylik və sosial məsuliyyət hissini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, "Onlardan biri: Emil" layihəsi talassemiya mövzusuna həsr olunmuş silsilə tədbirlərin yekun mərhələsi olub. Layihə iyunun 18-də keçirilən "Talassemiya - Cəmiyyətə bir mesaj" adlı konfransla start götürüb. Konfrans çərçivəsində talassemiya xəstəliyi, onun fəsadları, profilaktikası və bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Layihənin növbəti mərhələsi olaraq iyunun 19-20-də "Talassemiya - Qan Birliyi" adlı qanvermə aksiyası təşkil olunub. Aksiyada ümumilikdə 465 nəfər iştirak edib. Tibbi müayinələrdən sonra 163 nəfər donor olaraq qan verib. Toplanan qan ehtiyatı talassemiya və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən insanların müalicəsinə dəstək məqsədilə istifadəyə yönləndirilib.
Layihə çərçivəsində həyata keçirilən bütün tədbirlər cəmiyyətin diqqətini talassemiya probleminə yönəltmək, könüllü qan donorluğunu təşviq etmək və xəstəlikdən əziyyət çəkən insanlara dəstək olmaq məqsədinə xidmət edib.
Tədbirdən sonra Emilin ailə üzvlərinə baş çəkən Leyla Əliyeva onlarla çay süfrəsi ətrafında səmimi söhbət edib.

Лейла Алиева приняла участие в мемориальном мероприятии "Один из них: Эмиль" - ФОТО
30 июня в Шекинском государственном драматическом театре состоялось мемориальное мероприятие "Один из них: Эмиль", посвященное памяти 13-летнего Эмиля, скончавшегося от талассемии.
Мероприятие прошло при организационной поддержке Исполнительной власти города Шеки, по инициативе руководителя проекта "От сердца к крови" Айшан Абдуллаевой и под руководством общего руководителя проекта Эльвина Нусретоглу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Основная цель мероприятия заключалась в выражении почтения памяти детей, потерявших жизнь из-за талассемии, а также в привлечении внимания общественности к проблеме талассемии.
На вечере памяти были продемонстрированы различные художественные композиции, отражающие жизненный путь Эмиля, его чувства, мечты и переживания его родных. Представленные на сцене композиции "Мотылек", "Камин", "Адажио" , "Я буду искать тебя", "Луна" и прозвучавшая в завершение "Под солнцем" вызвали в сердцах зрителей большой эмоциональный отклик. Представленные сценические номера отражали идеи ценности жизни, надежды и любви.
В ходе мероприятия были продемонстрированы специально подготовленные сюжеты, повествующие о жизни Эмиля, в том числе видеоролики о мероприятиях, проведенных в рамках проекта "Один из них: Эмиль".
Выступившая в конце мероприятия руководитель проекта "От сердца к крови" и инициатор проекта "Один из них: Эмиль" Айшан Абдуллаева рассказала о внимании, уделяемом в нашей стране больным талассемией, и выразила благодарность руководству страны за поддержку. Было отмечено, что люди, страдающие талассемией, ежедневно ведут неимоверную борьбу. Самая ценная помощь, повышающая их надежду на жизнь, - это, наряду с государством, внимание, забота общества и самоотверженность добровольных доноров крови. Она отметила, что подобные проекты носят не только мемориальный характер, но и направлены на оказание моральной поддержки больным талассемией и их семьям, усиление чувства солидарности и социальной ответственности в обществе.
Отметим, что проект "Один из них: Эмиль" стал заключительным в цикле мероприятий, посвященных теме талассемии. Проект стартовал с конференции "Талассемия - послание обществу", состоявшейся 18 июня. В рамках конференции была представлена подробная информация о талассемии, ее осложнениях, профилактике и мероприятиях, осуществляемых в данном направлении.
На последующем этапе проекта 19-20 июня была организована акция по сдаче крови "Талассемия - единство крови". Всего в акции приняли участие 465 человек. После медицинского обследования 163 человека сдали кровь в качестве доноров. Собранный запас крови был направлен на поддержку лечения людей, страдающих талассемией и другими заболеваниями крови.
Все мероприятия, реализованные в рамках проекта, послужили цели привлечения внимания общественности к проблеме талассемии, поощрения добровольного донорства крови и оказания поддержки людям, страдающим от этого заболевания.
После мероприятия Лейла Алиева навестила членов семьи Эмиля и провела с ними искреннюю беседу за чайным столом.