Ermənistan vətəndaşlarının şikayətləri üzrə apellyasiya məhkəməsi davam etdirilib
İyunun 30-da Bakı Apellyasiya Məhkəməsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və digər çoxsaylı cinayətlərə görə Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən barələrində ittiham hökmü çıxarılmış Ermənistan Respublikası vətəndaşları Arayik Arutyunyan, Arkadi Qukasyan, Bako Saakyan, Davit İşxanyan, David Babayan, Levon Mnatsakanyan və digərlərinin apellyasiya şikayətləri üzrə məhkəmə baxışı davam etdirilib.
Əvvəlcə təqsirləndirilən şəxslər Madat Babayan və David Babayanın hər birinin hüquqlarını qoruyan iki vəkilindən birinin səhhətlərində yaranmış problemlərlə əlaqədar məhkəmə iclasında iştirak edə bilmədikləri qeyd olunub. Bu səbəbdən qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq onlara dövlət hesabına yeni müdafiəçilərin təyin edildiyi proses iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Ardınca yeni təyin olunmuş müdafiəçilər məhkəmə prosesi iştirakçılarına təqdim olunub. Təqsirləndirilən şəxslər müdafiəçilərinə iştirakına etiraz etmədiklərini bildiriblər.
Bundan sonra məhkəmə çıxışları davam etdirilib.
Daha sonra təqsirləndirilən Davit İşxanyan məhkəməyə müraciət edərək məhkəmə iclaslarının protokolları ilə tanış olduqdan sonra hazırladığı qeydləri təqdim etmək istədiyini bildirib.
Məhkəmə kollegiyasının sədri iclas protokolları ilə tanış olmağın onun prosessual hüququ olduğunu qeyd edib.
Davit İşxanyana izah olunub ki, protokollara dair qeydləri Azərbaycan dilində təqdim edilmədiyi üçün onların tərcümə olunduqdan sonra məhkəməyə təqdim edilməsi zəruridir. Bildirilib ki, qeydlər şifahi deyil, yazılı formada və Azərbaycan dilində təqdim olunmalıdır.
Qeydlər tərcümə olunduqdan sonra məhkəmə prosesində çəkişmə zamanı bərabərliyin təmini üçün ittiham tərəfinə də təqdim edilməlidir.
Davit İşxanyan qeydlərinin tərcüməçiyə təqdim olunmasına şərait yaradılmasını xahiş edib. Məhkəməyə sədrlik edən bunun üçün ona müvafiq imkan yaradılacağını bildirib.
Daha sonra çıxış edən David Babayan yeni təyin olunmuş müdafiəçisi ilə tanış olmaq üçün şərait yaradılmasını xahiş edib.
Məhkəmə iclası müdafiə tərəfinin apellyasiya şikayətlərinin əsaslandırılması üzrə çıxışlarla davam etdirilib.
Təqsirləndirilən Davit Allahverdiyanın müdafiəçisi çıxış edərək hüquqlarını qoruduğu şəxs barəsində bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib. Davit Allahverdiyan müdafiəçisi tərəfindən verilən apellyasiya şikayətini müdafiə etdiyini və həmin şikayətdə göstərilən dəlillərlə razı olduğunu bildirib.
Sonra Melikset Paşayanın müdafiəçisi çıxış edib. O, təqsirləndirilən şəxs barəsində 2026-cı il 5 fevral tarixli ittiham hökmünün ləğv edilərək bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib. Çıxış edən M.Paşayan müdafiəçisinin səsləndirdiyi mövqeni dəstəklədiyini bildirib. O, özünü irəli sürülmüş ittiham üzrə təqsirli bilmədiyini qeyd edib.
Sonra təqsirləndirilən Davit İşxanyanın müdafiəçisi çıxış edib. Vəkil çıxışında D.İşxanyan barəsində 2026-cı il 5 fevral tarixli hökmün ləğv edilməsini və bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib.
Ardınca təqsirləndirilən şəxslərin müdafiəçiləri ilə konfidensial görüşlərinin təmin edilməsi məqsədilə məhkəmə iclasında fasilə elan olunub.
Fasilədən sonra məhkəmə iclasında çıxışlar davam etdirilib.
Çıxış edən təqsirləndirilən Davit İşxanyan əvvəlcə vəsatət verərək özü tərəfindən hazırlanmış apellyasiya şikayətinin və ərizəsinin dublikat nüsxələrinin cinayət işinin materiallarına əlavə olunmasını məhkəmədən xahiş edib. Ardınca bildirib ki, ona qarşı irəli sürülmüş ittihamla razı deyil.
Məhkəmənin növbəti iclası iyulun 3-də keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Bakı Hərbi Məhkəməsinin 5 fevral 2026-cı il tarixli hökmünə əsasən, Arayik Arutyunyan, Levon Mnatsakanyan, David Manukyan, Davit İşxanyan və David Babayan ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum ediliblər. Arkadi Qukasyan və Bako Saakyan 20 il, Madat Babayan və Melikset Paşayan 19 il, Qarik Martirosyan 18 il, Davit Allahverdiyan və Levon Balayan 16 il, Vasili Beqlaryan, Qurgen Stepanyan və Erik Qazaryan isə 15 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.

Продолжился апелляционный суд по жалобам граждан Армении
30 июня в Бакинском апелляционном суде продолжилось рассмотрение апелляционных жалоб граждан Республики Армения Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левона Мнацаканяна и других лиц, в отношении которых Бакинским военным судом был вынесен обвинительный приговор за преступления против мира и человечности, военные преступления, совершенные в результате военной агрессии Армении против Азербайджана, включая подготовку и ведение агрессивной войны, геноцид, нарушение законов и обычаев войны, терроризм, финансирование терроризма, насильственный захват власти и ряд других многочисленных преступлений.
Сначала было отмечено, что по одному из двух адвокатов, защищающих права каждого из обвиняемых Мадата Бабаяна и Давида Бабаяна, не смогли принять участие в судебном заседании в связи с возникшими проблемами со здоровьем. По этой причине до сведения участников процесса было доведено, что в соответствии с требованиями законодательства им за счет государства назначены новые защитники.
Затем вновь назначенные защитники были представлены участникам судебного процесса. Обвиняемые лица не возразили против участия своих защитников.
После этого судебные выступления были продолжены.
Далее обвиняемый Д.Ишханян, обратившись к суду, сказал, что желает представить замечания, подготовленные им после ознакомления с протоколами судебных заседаний. Председательствующий судейской коллегии отметил, что ознакомление с протоколами заседаний является его процессуальным правом.
Д.Ишханяну было разъяснено, что, поскольку замечания к протоколам представлены не на азербайджанском языке, их необходимо представить в суд после перевода. Отмечалось, что замечания должны быть представлены не в устной, а письменной форме и на азербайджанском языке.
После перевода замечания также должны быть предоставлены стороне обвинения для обеспечения равенства сторон в ходе судебного состязания. Д.Ишханян попросил создать условия для предоставления его замечаний переводчику. Председательствующий на суде заявил, что для этого ему будет предоставлена соответствующая возможность.
Выступивший затем Д.Бабаян попросил создать условия для знакомства со своим вновь назначенным защитником.
Судебное заседание продолжилось выступлениями стороны защиты по обоснованию апелляционных жалоб.
Защитник обвиняемого Давида Аллахвердяна попросил суд вынести оправдательный приговор в отношении подзащитного лица. Д.Аллахвердян сказал, что поддерживает апелляционную жалобу, поданную его защитником, и согласен с доводами, указанными в этой жалобе.
Затем выступил защитник Меликсета Пашаяна. Он попросил суд отменить обвинительный приговор от 5 февраля 2026 года в отношении обвиняемого лица и вынести оправдательный приговор. Выступивший М.Пашаян сказал, что поддерживает позицию, озвученную его защитником. Он отметил, что не признает себя виновным по предъявленному обвинению.
Затем выступил защитник обвиняемого Д.Ишханяна. Адвокат попросил суд отменить приговор от 5 февраля 2026 года в отношении Д.Ишханяна и вынести оправдательный приговор.
Затем в судебном заседании был объявлен перерыв с целью обеспечения конфиденциальных встреч обвиняемых лиц со своими защитниками.
После перерыва выступления на судебном заседании были продолжены.
Выступивший обвиняемый Д.Ишханян сначала подал ходатайство, попросив суд приобщить к материалам уголовного дела дубликаты подготовленных им самим апелляционной жалобы и заявления. Он также отметил, что не согласен с предъявленным ему обвинением.
Следующее заседание суда состоится 3 июля.
Напомним, что согласно приговору Бакинского военного суда от 5 февраля 2026 года, Араик Арутюнян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Давид Ишханян и Давид Бабаян были приговорены к пожизненному заключению. Аркадий Гукасян и Бако Саакян были приговорены к 20 годам, Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян получили наказание в виде лишения свободы сроком на 19 лет, Гарик Мартиросян - 18 лет, Давид Алавердян и Левон Балаян - 16 лет, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эрик Казарян - 15 лет.скачать dle 11.3