Özbəkistan sərhəd torpaqları müqabilində Qırğızıstana iki kənd verdi
-ın Aif.ru-ya istinadən xəbərinə görə, bu barədə Qırğızıstan prezidentinin mətbuat katibi Askat Alaqozov məlumat verib.
Məlumata görə, söhbət əvvəllər Özbəkistanın Fərqanə vilayətinin tərkibinə daxil olan Çonqar və Taş-Tobo kəndlərindən gedir. Orada təxminən 2 500 etnik qırğız yaşayır.
Bundan əlavə, ölkələr Qırğızıstanın Say kəndindən Tayana qədər olan yolun tikintisi üçün ümumi sahəsi 236 hektar olan torpaq sahələrini də mübadilə ediblər.
"Bunun sayəsində dolama yol boyunca 225 km əvəzinə 55 km qət etməklə, Aydarkendən Batkenə getmək mümkün olacaq", - deyə mətbuat katibi izah edib.
Ərazi mübadiləsi haqqında sənəd Özbəkistan və Qırğızıstan prezidentləri tərəfindən 2026-cı ilin iyun ayında Sərhəd Delimitasiyası üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclası zamanı imzalanıb.
Torpaqların rəsmi təhvil verilməsi bütün prosedurlar başa çatdıqdan sonra baş tutacaq.скачать dle 11.3

Узбекистан отдал Кыргызстану два села в обмен на приграничные земли
Как передает Median.Az со ссылкой на 24.kg, об этом сообщил пресс-секретарь президента Кыргызстана Аскат Алагозов.
Речь идёт о сёлах Чонгар и Таш-Тобо, которые ранее входили в состав Ферганской области Узбекистана. Там проживают около 2 500 этнических кыргызов, которые получат гражданство Кыргызстана. Кроме того, страны обменялись участками общей площадью 236 га для строительства дороги от кыргызстанского села Сай до Таян.
"Благодаря этому из Айдаркена в Баткен можно добраться, преодолев 55 км, вместо 225 км по объездной", - пояснил пресс-секретарь.
Документ об обмене территориями был подписан президентами Узбекистана и Кыргызстана в июне 2026 года в рамках очередного заседания Межправительственной комиссии по делимитации границы. Официальная передача земель состоится после завершения всех процедур.скачать dle 11.3