Azad olunmuş ərazilərdə Qan Bankının regional bölmələri yaradılacaq
Yaxın zamanlarda azad olunmuş ərazilərdə Qan Bankının regional bölmələrinin yaradılması planlaşdırılır.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyə siyasəti şöbəsinin müdiri Ramiq Quliyev Ümumdünya Qan Donoru Gününə həsr olunan tədbirdə deyib.
O hazırda ölkə üzrə Qan Bankının 8 regional bölməsinin olduğunu vurğulayıb: "Yaxın vaxtlarda azad edilmiş iki iqtisadi rayonda da regional bölmənin açılması planlaşdırılır".
R.Quliyev əlavə edib ki, 2024-cü ilin iyul ayında qəbul edilmiş qərara uyğun olaraq bu sahənin inkişafı və qan xidmətinin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılıb: "Qanunvericilik bazasının möhkəmləndirilməsi, könüllü və təmənnasız donorluğun təşviqi bu sahədə əsas prioritetlərdəndir. Bu gün Dünya Qan Donoru Gününün qeyd olunmasının əsas məqsədi də məhz insanları könüllü qanverməyə təşviq etmək, donorların cəmiyyət üçün əhəmiyyətini vurğulamaqdır. Bir donorun verdiyi qan bir, bəzən isə bir neçə insanın həyatının xilas edilməsinə imkan yaradır".

На освобожденных территориях будут созданы региональные отделения Банка крови
В ближайшее время на освобожденных территориях планируется создание региональных отделений Республиканского банка крови.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Report, об этом заявил начальник отдела Министерства здравоохранения Рамиг Гулиев на мероприятии, посвященном Всемирному дню донора крови.
Он отметил, что сейчас в стране действуют 8 региональных отделений Республиканского банка крови. В ближайшее время планируется открытие отделений в двух освобожденных районах.
Гулиев добавил, что в июле 2024 года были приняты решения по развитию сферы и совершенствованию службы крови. По его словам, приоритетами остаются укрепление законодательной базы и развитие добровольного безвозмездного донорства. Он подчеркнул, что цель Всемирного дня донора крови - стимулировать добровольную сдачу крови и повысить осознание ее значения, отметив, что одна сдача крови может спасти жизнь одного или нескольких человек.