Magistraturaya qəbul imtahanında 15 mindən çox şəxs iştirak edəcək
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən 14 iyun 2026-cı il tarixində ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına qəbul imtahanı keçiriləcək.
Bildirilib ki, imtahan respublikanın 3 şəhər və rayonunda - Bakı, Sumqayıt, və Abşeronda, ümumilikdə 63 binada təşkil olunacaq.
İmtahan bütün binalarda eyni vaxtda - saat 10:00-da başlanır. İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
Bildiyiniz kimi, imtahanda bakalavrların xarici dil üzrə dinləyib-anlama bacarıqları da yoxlanılır. İmtahan dinləmə mətninin səsləndirilməsi ilə başlanacaq. Mətnin səsləndirilməsinə hazırlıq və binada sakitliyin təmin olunması ilə əlaqədar imtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış hər kəs zalda olmalıdır.
İmtahanın müddəti 3 saat 30 dəqiqədir. İmtahanın başlandığı andan 3 saat sonra test tapşırıqlarının cavablandırılması üçün ayrılan vaxt başa çatır və cavab kartları zal nәzarәtçisi tәrәfindәn yığılır. Bundan sonra iştirakçılara yazı işi (esse) vәrәqəlәri paylanılır. Esselərin yazılmasına 30 dəqiqə vaxt verilir.
İmtahan nəticələri 2 mərhələdə elan olunacaq. İmtahandan sonrakı 2-3 gün ərzində qapalı və cavabları kodlaşdırılan açıq tipli tapşırıqların nəticələri elan olunacaq. Yekun imtahan balı isə esse tapşırıqları yoxlanıldıqdan sonra təqdim olunacaq.
İmtahan iştirakçıları "Yaddaş kitabçası" ilə buradan tanış ola bilərlər.
İmtahan binasına mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, kalkulyator, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, lüğət, cədvəl, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. İştirakçılardan imtahan binasına əlavə əşyaları gətirməməyi xahiş edirik. Bütün bunlar buraxılış rejimi işinin səmərəli təşkilinə və onun vaxtında başa çatdırılmasına mane olur.
Məlumat üçün qeyd edək ki, ərizələrin qəbulu internet vasitəsilə 21 - 23 may tarixlərində aparılıb. İmtahanda iştirak etmək üçün 15 719 bakalavr ərizə təqdim edib. Onlardan 14 612 nəfər Azərbaycan bölməsi, 1 107 nəfəri rus bölməsi üzrə imtahan verəcək. Bakalavrlardan 10 632 cari ilin, 5 087 isə əvvəlki illərin məzunlarıdır, 35 nəfər xarici ölkə vətəndaşıdır.
İmtahanın idarə olunmasına 63 ümumi rəhbər, 175 imtahan rəhbəri, 1 442 nəzarətçi, 202 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) cəlb olunacaq.
İmtahanda 19 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) bakalavr da iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli bakalavrların bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
İmtahanda iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmiş bakalavrlar iyunun 3‑dən etibarən DİM-in internet saytına daxil olub "Şəxsi kabinet"in istifadəçi adı və parolundan istifadə etməklə "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap edirlər. Burada iştirakçının imtahan verəcəyi şəhər, bina və digər məlumatlar qeyd olunur. İştirakçılar həmçinin my.gov.az portalı və ya "mygov" mobil tətbiqi vasitəsilə də buraxılış vərəqələrini çap edə bilərlər.

В воскресенье более 15 000 бакалавров сдадут экзамен для поступления в магистратуру
Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана объявил о проведении вступительного экзамена в магистратуры высших учебных заведений в воскресенье, 14 июня 2026 года.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на информацию ГЭЦ, экзамен будет организован в городах Баку и Сумгайыт, а также в Абшеронском районе, в общей сложности в 63 зданиях.
Экзамен начнётся одновременно во всех зданиях - в 10:00. Пропускной режим завершается за 15 минут до начала испытания - в 09:45. После этого времени опоздавшие участники не будут допущены в экзаменационное здание.
Как известно, в ходе экзамена проверяются навыки аудирования (восприятия на слух) по иностранному языку. Испытание начнётся именно с воспроизведения аудиотекста. Для подготовки к прослушиванию и обеспечения тишины в зале каждый участник должен занять своё место не позднее чем за 15 минут до начала.
Общая продолжительность экзамена составляет 3 часа 30 минут. Первые 3 часа отводятся на выполнение тестовых заданий. По истечении этого времени ответные карточки собираются контролером в зале. После этого участникам раздаются листы для письменной работы (эссе), на написание которого выделяется 30 минут.
Результаты экзамена будут объявлены поэтапно. В течение 2-3 дней после проведения экзамена станут известны результаты по закрытым и кодируемым открытым заданиям. Итоговый экзаменационный балл будет опубликован после проверки эссе - это может занять дополнительное время, поскольку каждая письменная работа оценивается экспертами индивидуально.
ГЭЦ напоминает, что в экзаменационное здание категорически запрещено приносить мобильные телефоны и другие средства связи, электронные устройства, калькуляторы, электронные носители информации, книги, тетради, журналы, конспекты, справочники, словари, таблицы, сумки и любые другие вспомогательные материалы. Организаторы настоятельно просят участников не брать с собой лишние предметы, так как это затрудняет работу пропускного режима и приводит к задержкам.
Приём заявлений проводился онлайн с 21 по 23 мая. Для участия в экзамене заявления подали 15 719 бакалавров. Из них:
- 14 612 человек будут сдавать экзамен на азербайджанском языке;
- 1 107 человек - на русском языке;
- 10 632 бакалавра являются выпускниками текущего года;
- 5 087 человек - выпускники прошлых лет;
- 35 участников - граждане иностранных государств.
Для управления экзаменационным процессом привлечены значительные кадровые ресурсы: 63 главных руководителя, 175 руководителей экзамена, 1 442 контролера и 202 сотрудника пропускного режима (охраны).
В экзамене примут участие 19 бакалавров с ограниченными возможностями здоровья - с нарушениями зрения, церебральным параличом, нарушениями слуха и другими особенностями. Для них в экзаменационных зданиях выделены специальные залы. Лицам с нарушением функций организма на 81-100%, связанным с потерей зрения, назначены персональные наблюдатели. Для участников с ограниченной подвижностью созданы условия для свободного входа в здание и перемещения по нему. Кроме того, контролеры, работающие с такими участниками, прошли специальную подготовку.
Зарегистрированные бакалавры могут с 3 июня авторизоваться в "личном кабинете" на официальном сайте ГЭЦ и распечатать "Пропускной лист на экзамен", в котором указаны город, здание и другие данные. Пропускной лист также доступен для печати через портал my.gov.az или мобильное приложение mygov.