Filippində zəlzələ qurbanlarının sayı 37 nəfərə çatdı
Filippinin cənubunda qeydə alınan 7.8 maqnitudalı zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 32-dən 37-yə yüksəlib.
Bu barədə "GMA News" telekanalı məlumat yayıb.
Məlumata görə, seysmik hadisə zamanı ümumilikdə 456 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb, daha dörd şəxs isə itkin düşmüş hesab olunur.
Yerli rəsmilər bildirirlər ki, Mindanao adasında təxminən 1 900 bina, o cümlədən məktəblər, xəstəxanalar və yaşayış evləri ziyan çəkib. Bunlardan 1 500-ə yaxını təbii fəlakət nəticəsində tamamilə dağılıb.
Xeneral-Santos şəhərinin beynəlxalq hava limanına ziyan dəyməsi uçuşların təxirə salınmasına səbəb olub. Filippin Mülki Aviasiya İdarəsi yeraltı təkanların fəsadlarının aradan qaldırılması məqsədilə limandan yalnız hərbi, hökumət və humanitar təyyarələrin istifadə etməsinə icazə verib. Xeneral-Santos şəhərində isə fövqəladə vəziyyət rejimi elan edilib.скачать dle 11.3

09.06.2026 12:20 174
По данным Управления гражданской обороны, в общей сложности 456 человек получили ранения, еще 4 числятся пропавшими без вести.
Местные власти указывают, что на острове Минданао повреждены около 1 900 зданий, в том числе школы, больницы и жилые дома, из которых около 1 500 были полностью разрушены стихией. Международный аэропорт города Хенераль-Сантос получил повреждения, что привело к отмене рейсов. Управление гражданской авиации Филиппин разрешило военным, правительственным и гуманитарным самолетам использовать воздушную гавань для ликвидации последствий подземных толчков. В городе Хенераль-Сантос было объявлено чрезвычайное положение.скачать dle 11.3