1, 3 və 5 qəpikləri dəyişəndə faiz tutulmalıdır? - RƏSMİ AÇIQLAMA
Azərbaycanda 1, 3 və 5 qəpikləri bankda kağız pula çevirərkən əlavə faiz tələb olunması ilə bağlı iddialar yayılıb.
"Qafqazinfo"ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə tanınmış jurnalist İradə İsaq bir müddət əvvəl sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
Onun sözlərinə görə, qəpiklə 75 manat miqdarında pulu dəyişmək üçün banka yaxınlaşanda ona bildirilib ki, 5 faiz əskiyinə dəyişmək mümkündür: "Bu gün soruşmuşam, nə desələr yaxşıdır, "dəyişərik, 5 faiz əskiyinə". Deyirəm, niyə? Deyir, "xırda qəpikləri manatla dəyişəndə itki olur".
Eyni Azərbaycan əsginasları deyilmi? Qəpik və ya manat arasında niyə fərq var ki? Əgər belə hörmətsiz olacaqdılarsa, bu qəpiklər niyə var? Qəpik belə hörmətsizdirsə, niyə hələ də dövriyyədən çıxarılmır?"
Məsələni dəqiqləşdirmək üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) göndərilmiş sorğuya verilmiş cavabı təqdim edirik:
"AMB İdarə Heyətinin 18 may 2020-ci il tarixli 23/1 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Pul nişanlarının tədavülə yararsızlıq əlamətləri, dəyişdirilməsi və ekspertizası Qaydaları"nın 4.6-cı bəndinə əsasən, Mərkəzi Bankda milli pul nişanlarının dəyişdirilməsi ödənişsiz əsasda aparılır və nominal dəyəri ödənilən pul nişanları məhdudiyyətsiz dəyişdirilir. Banklar (operator banklar istisna olmaqla) pul nişanının dəyişdirilməsi zamanı öz tarif siyasətinə uyğun olaraq bu əməliyyatları ödənişli və ya ödənişsiz əsasda həyata keçirə bilər.
Qeyd edilənlərə əsasən bildiririk ki, nominal dəyəri ödənilən milli pul nişanlarını ödənişsiz əsasda dəyişdirmək istəyən şəxslər bununla bağlı AMB-nin ərazi idarələrinə (Naxçıvan Muxtar Respublikası İdarəsi, Yevlax Ehtiyat Mərkəzi və Biləsuvar Regional Mərkəzi), habelə AMB tərəfindən müəyyən edilmiş operator banklara ("Kapital Bank" ASC və "ABB" ASC) və onların ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən filiallarına müraciət edə bilərlər".скачать dle 11.3

Берут ли банки комиссию за обмен гяпиков? - ОФИЦИАЛЬНЫЙ ОТВЕТ
В азербайджанском сегменте Сети распространились утверждения о том, что при обмене монет номиналом 1, 3 и 5 гяпиков на бумажные деньги в банке требуют дополнительную комиссию (проценты).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Qafqazinfo, об этом некоторое время назад на своей странице в соцсети написала журналистка Ирада Исаг.
По ее словам, при попытке обменять в одном из банков мелочь на общую сумму 75 манатов ей заявили, что операция возможна только с удержанием 5%:
"Мне ответили: "Обменяем, но за вычетом 5%". Спрашиваю, на каком основании? Говорят, что при обмене монет на банкноты банк несет убытки. Но разве это не те же самые азербайджанские денежные знаки? Откуда эта разница между монетами и купюрами? Если к ним относятся с таким пренебрежением, зачем вообще выпускать эти гяпики? Если они настолько обесценены в глазах банков, почему их до сих пор не изымут из обращения?"
Чтобы прояснить ситуацию, редакция Qafqazinfo направила официальный запрос в Центральный банк Азербайджана (ЦБА).
"Согласно пункту 4.6 "Правил определения признаков непригодности, обмена и экспертизы денежных знаков", утвержденных постановлением правления ЦБА №23/1 от 18 мая 2020 года, обмен национальной валюты в Центральном банке осуществляется исключительно на бесплатной основе, а подлежащие выплате денежные знаки обмениваются по номиналу и без ограничений.
В то же время коммерческие банки (за исключением банков-операторов) вправе проводить операции по обмену денежных знаков как на платной, так и на бесплатной основе - в соответствии со своей внутренней тарифной политикой.
Учитывая вышеизложенное, сообщаем, что граждане, желающие обменять национальные денежные знаки по номинальной стоимости без удержания комиссий, могут обратиться в территориальные управления Центрального банка (Управление Нахчыванской Автономной Республики, Евлахский резервный центр и Билясуварский региональный центр), а также в уполномоченные ЦБ банки-операторы (ОАО Kapital Bank и ОАО ABB) и любые их филиалы на территории страны", - говорится в ответе ЦБА.скачать dle 11.3