Ermənistanda seçkiqabağı şok: Ölkəyə gələnlərə sərhəddə hərbi çağırış vərəqəsi verilir
Parlament seçkisində iştirak etmək üçün xaricdən, o cümlədən Rusiyadan gələn Ermənistan vətəndaşları sərhəddə və İrəvan hava limanında hərbi toplanışlara çağırış vərəqələri ilə qarşılaşıblar.
"Sputnik Ermənistan"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ermənistan baş nazirinin aparat rəhbərinin köməkçisi Taron Çaxoyan məlumat verib.
"Xaricdən gələn Ermənistan vətəndaşları 25 günlük təlim toplanışlarına çağırılacaqlar. İmtina edənlər isə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunacaqlar", - deyə Çaxoyan vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Ermənistanda hərbi toplanışlar bu il martın 31-dən iyunun 19-dək davam edir. Məsələni şərh edən Ermənistanın müdafiə naziri Suren Papikyan bəyan edib ki, ölkəyə gələn hərbi mükəlləfiyyətli vətəndaşların vətən qarşısında borcu var. Papikyan bu qaydanın yalnız Rusiyadan gələnlərə aid olub-olmaması ilə bağlı sualı cavablandırarkən bildirib ki, tələb Fransa, ABŞ və digər ölkələrdən gələn bütün hərbi mükəlləfiyyətli şəxslərə şamil olunur.
Xatırladaq ki, iyunun 7-də Ermənistanda növbədənkənar parlament seçkisi keçiriləcək.скачать dle 11.3

СМИ: В Армении прибывшим из РФ на выборы стали вручать повестки для участия в военных сборах
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские медиа, об этом рассказал помощник руководителя аппарата армянского премьера Тарон Чахоян.
"Граждане Армении, прибывающие "за взятки" из России, будут призваны на 25-дневные учебные сборы, а кто откажется, будет привлечен к уголовной ответственности", - заявил Чахоян.
По данным СМИ, ссылающихся на сообщения в соцсетях, повестки начали выдавать на пограничных пунктах и в аэропорту Еревана, где появились патрули военной полиции.
Военные сборы в 2026 году в Армении проходят с 31 марта по 19 июня.
Позднее вопрос прокомментировал министр обороны РА Сурен Папикян, который заявил, что если приехавший в Армению гражданин республики является военнообязанным, то у него есть долг перед родиной. На вопрос, относится ли сказанное только к прибывшим из России, Папикян ответил, что речь идет также о приезжающих из Франции, США и других стран.