Ukraynalı uşaqların növbəti qrupu reabilitasiya üçün Azərbaycana gətirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin təşkilatçılığı ilə daha 30 ukraynalı uşaq sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilmək məqsədilə ölkəmizə gətiriliblər.
10 gün davam edəcək proqram çərçivəsində uşaqların əvvəlcə Bakı şəhərində yerləşən düşərgədə qrup terapiyalarında, meditasiya və yoqa məşğələlərində, eləcə də müxtəlif psixo-sosial təlim və ustad dərslərində iştirakı nəzərdə tutulur.
Növbəti günlərdə onlar Qəbələ Uşaq Reabilitasiya Mərkəzində tibbi, sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri ilə əhatə olunacaqlar. Eləcə də uşaqlara müalicəvi masaj, müalicəvi hovuz və vanna, art-terapiya və s. reabilitasiya xidmətləri göstəriləcək.
Həmçinin proqram iştirakçıları üçün Azərbaycanın zəngin mədəni irsi, incəsənəti, tarixi məkanları və milli mətbəxi ilə yaxından tanışlıq imkanı yaradılacaq.
Məqsəd Ukraynadakı müharibədən əziyyət çəkən uşaqların emosional vəziyyətlərinin stabilləşməsinə, eləcə də cəmiyyətə inteqrasiyalarının təmin edilməsinə dəstək göstərməkdir.скачать dle 11.3

В Азербайджан прибыла очередная группа украинских детей для прохождения реабилитации
10-дневная программа организована Агентством социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайжана.
В ее рамках дети сначала будут размещены в лагере в Баку, где примут участие в групповой терапии, занятиях по медитации и йоге, а также в различных психосоциальных тренингах и мастер-классах.
В последующие дни они пройдут медицинскую и социально-психологическую реабилитацию в Габалинском детском реабилитационном центре. Для них предусмотрены лечебный массаж, водные процедуры, арт-терапия и другие восстановительные услуги.
Также участникам программы будет предоставлена возможность познакомиться с культурным наследием Азербайджана, историческими памятниками и национальной кухней.
Цель программы - поддержка эмоционального состояния детей, пострадавших от войны в Украине, а также содействие их социальной адаптации.