"Instagram"da ciddi təhlükəsizlik boşluğu: "Meta AI" hesabların ələ keçirilməsinə səbəb olub
"Instagram" platformasındakı "Meta AI" çatbotunda aşkar edilən təhlükəsizlik boşluğu istifadəçi hesablarını təhlükə altına atıb.
BBC-yə istinadən xəbər verir ki, tətbiqin süni intellekt çatbotu saxta məlumatlar vasitəsilə kənar şəxslərə başqasının hesabına giriş imkanı yaradıb.
İddialara görə, hakerlər saxta yerləşmə məlumatlarından istifadə edərək digər istifadəçilərin şifrələrini dəyişə, eləcə də hesaba bağlı elektron poçt ünvanlarını ələ keçirməyə cəhd edə biliblər.
"Meta" şirkətinin nümayəndəsi Endi Stoun "X" sosial şəbəkəsində problemin artıq aradan qaldırıldığını və zərərçəkmiş hesabların təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün müvafiq tədbirlər görüldüyünü açıqlayıb. O, həmçinin dünya liderlərinin hesablarının bu boşluq vasitəsilə sındırılması barədə yayılan iddiaları tamamilə yalan adlandırıb.
"404 Media" nəşri isə bildirib ki, sözügedən boşluq "Instagram"da bir sıra yüksək profilli hesabların ələ keçirilməsi ilə eyni dövrə təsadüf edib. Onların arasında ABŞ-nin sabiq prezidenti Barak Obamanın əvvəllər istifadə etdiyi təsdiqlənmiş hesab da olub. Məlumata görə, həmin hesabda qısa müddət ərzində İranı dəstəkləyən paylaşımlar yerləşdirilib, daha sonra isə giriş bərpa olunub.

Чат‑бот Meta AI позволил хакерам получить доступ к чужим аккаунтам в Instagram
В Instagram сообщили об устранении проблемы, позволявшей хакерам обманом заставлять ИИ-инструмент поддержки предоставлять доступ к чужим аккаунтам.
Как передает Median.Az, об этом пишет ВВС.
Согласно утверждениям, подкрепленным скриншотами и видео, ИИ-чатбот приложения в последние дни позволял пользователям "перехватывать" чужие учетные записи. Злоумышленники могли менять пароли других аккаунтов, подделывая данные о своем местоположении, а затем просить ИИ изменить привязанные к аккаунту адреса электронной почты.
"Проблема устранена, и мы принимаем меры для защиты затронутых аккаунтов", - заявил представитель Meta Энди Стоун в публикации в соцсети X. В ответ на другой пост он добавил, что сообщения о взломе аккаунтов мировых лидеров с помощью этой уязвимости "полностью ложны".
Технологическое издание 404 Media отметило, что сообщения об уязвимости совпали "с серией громких захватов аккаунтов в Instagram", включая верифицированный аккаунт, которым экс-президент США Барак Обама пользовался во время пребывания в Белом доме. По данным издания, в аккаунте некоторое время появлялись публикации в поддержку Ирана, прежде чем доступ был восстановлен.