ABŞ daha bir ölkənin liderinə qarşı ƏMƏLİYYAT PLANI HAZIRLAYIR - ANONS EDİLDİ
ABŞ-nin ədliyyə naziri, baş prokuroru səlahiyyətlərinin icraçısı Todd Blanş Kuba inqilabının liderlərindən biri olan ordu generalı Raul Kastronun ölkəyə (ABŞ-yə) gətirilərək məhkəməyə çıxarılması üçün əllərindən gələni etməyə hazır olduqlarını bəyan edib.
Bu barədə "Fox News" telekanalı məlumat verib.
"Bizə lazımdır ki, Kastro burada olsun və məhkəmədə cavab versin. Biz onun bura gətirilməsi üçün əlimizdən gələni edəcəyik", - deyə o bildirib.
Todd Blanş Venesuelanın sabiq prezidenti Nikolas Maduronun ABŞ Silahlı Qüvvələri tərəfindən ələ keçirilməsini xatırladaraq, bunu "ekstremal nümunə" adlandırıb.
"Biz bunu adətən ekstradisiya və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq yolu ilə edirik", - deyə o qeyd edib.
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi daha əvvəl Raul Kastroya qarşı ittiham irəli sürüb və o, dörd nəfərin qətlində, iki təyyarənin məhv edilməsində, ABŞ vətəndaşlarını öldürmək məqsədilə əlbir iş görməkdə günahlandırıb. İttihamlar 1996-cı ildə baş verən insidentlə bağlıdır ki, o zaman Kuba Hərbi Hava Qüvvələri Mayamidə yerləşən "Qardaşlar köməyə gəlir" mühacirət təşkilatına məxsus iki təyyarəni vurmuşdular. Kastro ilə yanaşı, iş üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində daha beş nəfər barəsində cinayət işi açılıb. Blanşın sözlərinə görə, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi 94 yaşlı Kastronun məhkəməyə könüllü və yaxud başqa formada çıxarılacağına inanır.скачать dle 11.3

В США готовы сделать все, чтобы доставить в страну Рауля Кастро
Исполняющий обязанности министра юстиции - генерального прокурора США Тодд Бланш заявил о готовности сделать все возможное, чтобы перед американским судом предстал один из лидеров Кубинской революции генерал армии Рауль Кастро.
Об этом сообщает телеканал Fox News.
"Нам нужно, чтобы Кастро был здесь (в США - ред.) и предстал перед судом. <...> Мы сделаем все возможное, чтобы доставить его сюда", - сказал он.
Бланш напомнил о захвате ВС США президента Венесуэлы Николаса Мадуро, назвав это "экстремальным примером". "Обычно мы делаем это при помощи экстрадиции и сотрудничества с международными партнерами", - заявил чиновник.
Американский Минюст ранее предъявил обвинения Кастро, ему вменяются убийство четырех человек, уничтожение двух воздушных судов и преступный сговор с целью убийства граждан США. Обвинения связаны с инцидентом 1996 года, когда кубинские ВВС сбили два самолета базирующейся в Майами эмигрантской организации "Братья приходят на помощь". Вместе с Кастро ответчиками по делу проходят еще пять человек. По словам Бланша, в Минюсте США ожидают, что 94-летний Кастро предстанет перед судом "добровольно или иным путем".скачать dle 11.3