Prezident Ordumuzun Zəfərindən danışdı: "Nə ondan qabaq, nə də ondan sonra bu dərəcədə mütləq Qələbə olmamışdır"
28.05.2026 17:40 774
Prezident Ordumuzun Zəfərindən danışdı:
"Mənim dövrümdə biz hər gün azadlıq gününü arzulayırdıq və hər gün onu yaxınlaşdırırdıq. Siz də, bu ərazilərdə yaşamış insanlar da yaxşı bilirsiniz, nə qədər çətin relyefdir həm buralar, həm də Laçın, Kəlbəcər, Füzuli, Cəbrayıl, orada yeddi müdafiə xətti, minalar var idi. Bizim qəhrəman övladlarımız sinələrini qabağa verərək, özlərini qurban verərək o xətləri yardılar və cəmi 44 gün ərzində biz Ermənistanı kapitulyasiya aktına imza atmağa məcbur etdik".
Bu sözləri Prezident İlham Əliyev Şuşanın Böyük Qaladərəsi kəndində sakinlərlə görüşü zamanı dilə gətirib.
Dövlət başçısı həmçinin bildirib:
"Nə ondan qabaq, nə də ondan sonra bu dərəcədə mütləq Qələbə olmamışdır. İndi hər şey göz qabağındadır. Müharibələr yan-yörəmizi əhatə edib: istər Şimalda, istər Cənubda, istər başqa yerlərdə. Yəni bu müharibələrin sonu olacaqmı? Heç kim bilmir. Nə ilə nəticələnəcək? Heç kim bilmir. Bu müharibələrin qalibi kimdir? Onu da demək çətindir, hərə deyir ki, mən qalibəm.
Amma bizim Qələbə elə mütləq Qələbə idi ki, burada artıq şəkk-şübhə qalmadı. Bayrağımız da Şuşada, ondan sonra Xankəndidə qaldırıldı və düşmən torpaqlarımızdan qovuldu. Ermənistan ordusu tamamilə darmadağın edilmişdir".скачать dle 11.3

28.05.2026 17:40 552
В мое время мы каждый день мечтали о дне свободы и каждый день приближали его. И вы, и те, кто жил на этих территориях, прекрасно знаете, насколько здесь сложный рельеф, а также в Лачыне, Кельбаджаре, Физули, Джебраиле, там было семь линий обороны, были мины. Наши героические сыны, идя грудью вперед, жертвуя собой, прорвали эти линии, и всего за 44 дня мы заставили Армению подписать акт о капитуляции.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с жителями села Бёюк Галадереси Шушинского района.
"Ни до, ни после этого не было такой абсолютной Победы. Теперь все на виду. Вокруг нас идут войны: и на севере, и на юге, и в других местах. Будет ли конец этим войнам? Никто не знает. Чем они закончатся? Никто не знает. Кто победитель этих войн? Тоже трудно сказать, каждый говорит: победитель я", - сказал он.
Глава государства добавил: "Но наша Победа была настолько абсолютной, что здесь сомнений уже не оставалось. Наш флаг был поднят в Шуше, затем в Ханкенди, и враг был изгнан с наших земель. Армия Армении была полностью разгромлена. Сегодня мы живем спокойно, как народ-победитель и как государство-победитель. Это источник огромной гордости".скачать dle 11.3