İlham Əliyev: “Şuşanın azad olunması Ermənistan dövlətinin çökməsi demək idi”
“Azərbaycanın qəhrəman hərbçiləri bu sıldırım qayalara dırmaşaraq əlbəyaxa döyüşdə Şuşanı işğaldan azad etdi. Baxmayaraq ki, işğalçılar bizə qarşı tanklardan, toplardan atəş açırdılar”.
Bunu Prezident İlham Əliyev Şuşada keçirilən “Xarı bülbül” festivalının açılışında deyib.
O bildirib ki, Azərbaycan Şuşa uğrundakı döyüşlərdə şəhidlər versə də, bizi irəliyə aparan milli ruh qələbəni təmin etdi.
İlham Əliyev qeyd edib ki, Şuşanın azad olunması faktiki olaraq Ermənistan ordusunun və Ermənistan dövlətinin çökməsi demək idi.
“Şuşanın azad edilməsi faktiki olaraq Ermənistan ordusunun və Ermənistan dövlətinin çökməsi demək idi. Çünki ondan bir gün sonra Ermənistan məcbur olub bizim şərtlərimizə əsasən formalaşmış kapitulyasiya aktına imza atıb və biz bir güllə atmadan Laçın, Kəlbəcər və Ağdam rayonlarını geri qaytardıq. Təsadüfi deyil ki, Şuşanın azad edilməsi günü – 8 noyabr günü Azərbaycanda rəsmi dövlət bayramı elan edildi, Zəfər bayramı elan edildi və biz bu bayramı hər il qeyd edəcəyik”, - deyə Prezident əlavə edib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Освобождение Шуши означало крах армянского государства
Героические воины Азербайджана, преодолев эти крутые скалы, в рукопашном бою освободили Шушу. Несмотря на то, что оккупанты открывали по нам огонь из танков, снарядов.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на открытии фестиваля "Xарыбюльбюль" в Шуше.
Он отметил, что хотя Азербайджан и понес потери в боях за Шушу, национальный дух, ведущий нас вперед, обеспечил победу.
"Освобождение Шуши фактически означало крах армянской армии и армянского государства. Потому что на следующий день после этого Армения была вынуждена подписать акт капитуляции, сформированный на наших условиях, и мы без единого выстрела вернули Лачинский, Кельбаджарский и Агдамский районы. Неслучайно День освобождения Шуши - 8 ноября объявлен в Азербайджане официальным государственным праздником, праздником Победы, и мы будем отмечать его каждый год", - добавил Президент.скачать dle 11.3