İlham Əliyev: "Son 20 il ərzində generasiya gücümüz təxminən iki dəfəyə yaxın artıb"
"Son illər ərzində aparılan işlər nəticəsində biz öz enerji generasiya gücümüzü böyük dərəcədə artıra bilmişik. Son 20 il ərzində generasiya gücümüz təxminən iki dəfəyə yaxın artıb və bu gün 10 min meqavata bərabərdir".
Bu sözləri Prezident İlham Əliyev "Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası" adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə deyib.
"Yeni elektrik stansiyaları, - istər qaz, istər hidro, istər Günəş, külək, - bu gün Azərbaycan reallıqlarını müəyyən edib. Hazırda bizim ən azı iki min meqavat istifadə edilməyən generasiya gücümüz var ki, rəqəmsallaşma, süni intellekt, data mərkəzlərinin yaradılması üçün bu, başlıca şərtdir", - deyə dövlətimizin başçısı əlavə edib.

Президент Азербайджана: За последние 20 лет наши генерирующие мощности выросли почти вдвое
В результате работ, проделанных за последние годы, мы смогли значительно увеличить наши энергогенерирующие мощности. За последние 20 лет наши генерирующие мощности выросли почти вдвое и сегодня составляют 10 000 МВт.
Об этом Президент Ильхам Алиев заявил на совещании, посвященном единому плану действий под названием "Новая цифровая архитектура Азербайджана".
"Новые электростанции - газовые, гидроэлектростанции, солнечные, ветровые - определяют сегодняшние реалии Азербайджана. В настоящее время у нас имеется не менее 2 000 МВт неиспользованных генерирующих мощностей, что является главным условием для цифровизации, искусственного интеллекта и создания дата-центров", - добавил глава государства.