Hindistanda Messinin 21 metrlik heykəli söküləcək
Hindistanda Lionel Messinin 21 metr hündürlüyündəki heykəlinin təhlükəsizlik səbəbi ilə sökülməsi planlaşdırılır.
-ın BBC-yə istinadən verdiyi xəbərə görə, heykəl ötən ilin dekabrında quraşdırılıb.
Qərb Benqaliya ştatının deputatı Şaradvata Mukerci bildirib ki, aparılan yoxlamalar zamanı heykəlin külək vaxtı tərpəndiyi və dayanıqsız olduğu müəyyən edilib.
Yoxlamadan sonra heykəl əlavə troslarla bərkidilib, ətrafına isə insanların və nəqliyyatın yaxınlaşmasının qarşısını almaq üçün hasar çəkilib.
Hindistan hakimiyyəti heykəlin başqa yerə köçürülməsi variantlarını da nəzərdən keçirir.
Lionel Messi 2025-ci ilin dekabrında keçirilən mərasimdə onlayn formada iştirak edib və simvolik olaraq açılışı edib. O, daha sonra Hindistanda bir neçə şəhərə səfər etmişdi.скачать dle 11.3

В Индии демонтируют установленную в декабре 21-метровую статую Месси
В Индии планируют демонтировать 21-метровую статую форварда американского "Интер Майами" и сборной Аргентины по футболу Лионеля Месси по причине ненадежности конструкции.
Как передает Median.Az, об этом пишет ВВС.
"Статуя легенды аргентинского футбола оказалась небезопасной. Мы заметили, что статуя раскачивается на ветру", - заявил депутат Законодательного собрания штата Западная Бенгалия Шарадват Мукерджи.
Согласно информации, после проведенной инспекции конструкцию закрепили прочными тросами, а вокруг установили ограждения, чтобы ограничить доступ людей и транспорта. Власти рассматривают альтернативные места для установки статуи.
Месси в декабре 2025 года принял участие в открытии статуи. Футболист появился на видеоэкране и нажал кнопку на пульте дистанционного управления. Позднее Месси посетил четыре города Индии с визитом.скачать dle 11.3