Putin yeni qanun imzaladı: Rusiyalıların müdafiəsi üçün ordu göndərilə bilər
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ölkə vətəndaşlarının xarici dövlətlərin məhkəmələri tərəfindən həbsi, cinayət təqibi və digər təzyiqlərə məruz qalması hallarında onların müdafiəsi məqsədilə Rusiya ordusundan istifadə edilməsinə icazə verən qanunu imzalayıb.
bu barədə TASS agentliyinə istinadən xəbər verir.
Sənədə əsasən, ölkə başçısı Rusiyanın iştirakı olmadan fəaliyyət göstərən xarici və beynəlxalq məhkəmələrin təqiblərindən rusiyalıları qorumaq üçün Rusiya Silahlı Qüvvələrinin bölmələrini göndərə biləcək.
Bundan əlavə, qanunda qeyd olunur ki, Rusiya prezidentinin qərarı ilə dövlət orqanları da digər ölkələrin məhkəmələri tərəfindən Rusiya vətəndaşlarının həbsi, cinayət təqibi və digər təzyiqlərə məruz qalması hallarında onların müdafiəsi üçün tədbirlər görəcəklər.//oxu.azскачать dle 11.3

25.05.2026 20:45 216
Президент России Владимир Путин подписал закон, который разрешает использование российской армии для защиты граждан РФ в случае их ареста, уголовного и иного преследования судами иностранных государств.
Согласно документу, президент РФ среди прочего сможет направлять формирования Вооруженных сил РФ для защиты россиян от преследования со стороны иностранных и международных судов, наделенных полномочиями без участия России.
Кроме того, как следует из закона, государственные органы по решению президента РФ также будут принимать меры для защиты российских граждан в случае их ареста, уголовного и иного преследования судами других стран.скачать dle 11.3