Bakıda Ukrayna şəhərlərinin dayanıqlı bərpası və baş planları müzakirə edildi
"Ukraynada şəhərlərin bərpası yalnız dağıdılmış binaların yenidən tikilməsi ilə məhdudlaşmamalı, eyni zamanda sosial və iqtisadi inkişafı da əhatə etməlidir".
Bu sözləri BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE) nəzdində fəaliyyət göstərən "UN4 Ukrainian Cities" layihəsinin rəhbəri Tamara Fortes Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində bildirib.
O qeyd edib ki, layihə 2023-cü ildən Ukraynada həyata keçirilir:
"Burada əsas məqsəd mənzil siyasətinin yenilənməsi, şəhər planlaşdırılması və dayanıqlı inkişaf strategiyalarının hazırlanmasıdır. Layihə çərçivəsində Xarkov və Nikolayev şəhərlərində iqtisadi-demoqrafik təhlillər aparılır, baş planlar tərtib olunur və ayrı-ayrı şəhər əraziləri üzrə pilot layihələr icra olunur".скачать dle 11.3

В Баку обсуждены вопросы устойчивого восстановления и генпланов украинских городов
В Украине восстановление городов не должно ограничиваться лишь реконструкцией разрушенных зданий, оно предусматривает также социально-экономическое развитие.
Об этом заявила руководитель проекта UN4 Ukrainian Cities Европейской экономической комиссии ООН (UNECE) Тамара Фортес в рамках 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13) в Баку.
Она отметила, что проект реализуется в Украине с 2023 года.
"Главная цель здесь - обновление жилищной политики, подготовка стратегий городского планирования и устойчивого развития. В рамках проекта в Харькове и Николаеве проводятся экономико-демографические исследования, разрабатываются генеральные планы и на отдельных территориях городов реализуются пилотные проекты", - сказала Фортес.скачать dle 11.3