14 dəfə əməliyyat olundu, imtahandan 252 bal topladı - VİDEO
Səhhəti məktəbə getməyə, normal təhsil almağa çətinlik yaratsa da, 9-cu sinif şagirdi imtahandan 252 bal toplaya bilib.
"Xəzər" TV-yə istinadən xəbər verir ki, Yevlax şəhərində dünyaya göz açan Nəcibə Əlizadə həmyaşıdlarından fərqli olaraq evdə fərdi təhsil alıb.
O, bu yaşına çatana qədər, yalnız 2-ci sinifdə oxuyan zaman atasının köməyi ilə bir neçə gün dərslərə qatıla bilib. Ondan sonra keçirdiyi ağır əməliyyatlar təhsilini məktəbdə davam etdirməyə imkan verməyib. 9 aylığından serebral-iflic xəstəliyindən əziyyət çəkən Nəcibə Əlizadə iradəsi, zəhməti və təhsilə olan sevgisi ilə qarşısına qoyduğu məqsədlərə çatmaq üçün böyük əzmkarlıq nümayiş etdirib.
15 yaşlı yeniyetmənin hərəkət etməsində ən yaxın köməkçiləri valideynləridir. Atası Ramil Əliyev qızının 9 aylığından bu günə qədər 14 dəfə əməliyyat keçirdiyini deyir. Bütün bu çətin və ağrılı mərhələlərə baxmayaraq, Nəcibənin təhsilə marağı azalmayıb.
Bir qardaşın yeganə bacısı olan Nəcibə Əlizadə 11-ci sinifdə maksimum nəticə göstərərək ali məktəbə qəbul olmağı arzulayır.

Перенесла 14 операций и набрала 252 балла на экзамене: история стойкости азербайджанской школьницы - ВИДЕО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на телеканал Xəzər TV, уроженка города Евлах Наджиба Ализаде, в отличие от своих сверстников, находилась на индивидуальном домашнем обучении.
За все годы учебы девочке удалось побывать на уроках в школе всего несколько дней - в первом классе, когда отец помогал ей добираться до кабинета. После этого череда тяжелых хирургических вмешательств сделала очное обучение невозможным. Наджиба с девяти месяцев борется с детским церебральным параличом (ДЦП). Однако благодаря железной воле, упорному труду и огромной любви к знаниям 15-летняя школьница уверенно идет к своим целям.
Главной опорой и поддержкой для подростка остаются родители. По словам отца девочки, Рамиля Алиева, за свои 15 лет дочь перенесла уже 14 операций. Но даже пройдя через боль и сложнейшие этапы реабилитации, Наджиба не утратила тяги к знаниям.
Сейчас школьница, воспитывающаяся в семье вместе с братом, ставит перед собой новую амбициозную цель - показать максимальный результат на выпускных экзаменах в 11-м классе и поступить в высшее учебное заведение.