Azərbaycanın üç sərbəst güləşçisi U-17 Avropa çempionatında finala yüksəlib
Azərbaycanın üç sərbəst güləşçisi Bolqarıstanın Samokov şəhərində U-17 Avropa çempionatında finala yüksəlib.
Yarışın beşinci günündə sərbəst güləş üzrə 48, 55, 65, 80 və 110 kq-da finalçılar müəyyənləşib.
Hüseyn Rzazadə (48 kq) gürcüstanlı Laşa Koridze (9:0), türkiyəli Yiğit Egemen (10:0) və rusiyalı Asilder Asluyevə (10:0) heç bir şans tanımayaraq finala vəsiqə qazanıb. Hüseyn sabah həlledici görüşdə ukraynalı Volodimir Boykoyla üz-üzə gələcək.
Abbas Şəfiyev (55 kq) türkiyəli Muhammed Yiğit (8:5) və slovakiyalı Patrik Vetrakı (6:0) mübarizədən kənarlaşdırsa da, yarimfinalda ermənistanlı Suren İşxanyanla bacarmayıb - 4:15. Abbas sabah bürünc medal görüşünə çıxacaq. Rəqibi İssa Çurayev (Fransa) - Kiril Şumeyko (Macarıstan) qarşılaşmasının qalibi olacaq.
Rəşid Nazarov (65 kq) gürcüstanlı Bidzina Jintçaradzeyə xalların keyfiyyətinə görə (2:2) qalib gəldikdən sonra türkiyəli Aydıncan Gümüşdağ (7:3) və ukraynalı Teymur Abumislimovu (3:1) üstələyib. Rəşid yarımfinalda fransalı Saşa Oberi vaxtından əvvəl (10:0) xalçadan məyus yola salıb. Nazarov sabah finalda rusiyalı Maksim Monquşla güləşəcək.
Nihad Süleymanlı (80 kq) gürcüstanlı Rati Revazaşvili (7:2), macarıstanlı Zeteni Tuği (7:0) və rusiyalı Rəcəb Rəcəbova (2:0) qalib gələrək adını finala yazdırıb. Nihad həlledici görüşdə türkiyəli Emirhan Çayırla qarşılaşacaq.
Hakim Tağıyev (110 kq) rusiyalı Maqomed Omarovla (2:1) slovakiyalı Adam Koşanı (4:1) yolundan kənarlaşdırsa da, yarımfinalda gürcüstanlı Murtaz Baqdavadzeyə 0:3 hesabıyla məğlub olub. Təmsilçimizin sabah üçüncü yer uğrunda mübarizə aparacağı rəqibi rumıniyalı Marku Vintan və ya belaruslu Daniil Jivula olacaq.скачать dle 11.3

Три азербайджанских вольника вышли в финал чемпионата Европы
Азербайджанские борцы вольного стиля вышли в финал чемпионата Европы по борьбе U-17 в болгарском городе Самоков.
В пятый день соревнований определились финалисты в вольной борьбе в весовых категориях 48, 55, 65, 80 и 110 кг.
Гусейн Рзазаде (48 кг) одержал победу над грузином Лашей Коридзе (9:0), турком Йигитом Эгеменом (10:0) и россиянином Асильдером Аслуевым (10:0), завоевав путевку в финал. Завтра Рзазаде в решающей встрече сразится с украинцем Владимиром Бойко.
Аббас Шафиев (55 кг) выбил из борьбы турка Мухаммеда Йигита (8:5) и словака Патрика Ветрака (6:0), однако в полуфинале не справился с армянином Суреном Ишханяном - 4:15. Завтра Шафиев поборется за бронзовую медаль в поединке с победителем пары Исса Чураев (Франция) - Кирилл Шумейко (Венгрия).
Рашид Назаров (65 кг) одолел грузина Бидзину Джинчарадзе по качеству баллов (2:2), турка Айдынджана Гюмюшдага (7:3) и украинца Теймура Абумислимова (3:1). В полуфинале он одержал досрочную победу над французом Сашей Обери (10:0). Завтра Назаров в финале встретится с россиянином Максимом Монгушем.
Нихад Сулейманлы (80 кг), одержав победу над грузином Рати Ревазашвили (7:2), венгром Зетени Туги (7:0) и россиянином Раджабом Раджабовым (2:0), получил путевку в финал. В решающей встрече он сразится с турком Эмирханом Чайыром.
Хаким Тагиев (110 кг) вывел из борьбы россиянина Магомеда Омарова (2:1) и словака Адама Кошана (4:1), однако в полуфинале уступил грузину Муртазу Багдавадзе со счетом 0:3. Его соперником в завтрашней борьбе за третье место станет победитель пары Марк Винтан - Даниил Живула.скачать dle 11.3