İlham Əliyev Türk Sivilizasiyası Mərkəzinin təməlqoyma mərasimində iştirak edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət başçılarının qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə iştirak edən digər prezidentlər mayın 15-də Türk Sivilizasiyası Mərkəzinin onlayn təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, dövlət başçılarına Mərkəz barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, layihə türk xalqlarının zəngin tarixi, mədəni və mənəvi irsinin qorunub saxlanmasına, öyrənilməsinə və təbliğinə yönəlib. Ən qabaqcıl standartlara uyğun inşa ediləcək mərkəzin əsas ideyası türk sivilizasiyasının dünya tarixində özünəməxsus yeri, dərin fəlsəfəsi və dövlətçilik ənənələri olan böyük sivilizasiya olduğunu nümayiş etməkdir.
Sonra "GovTech" rəqəmsal həllərin təqdimatı oldu. Qazaxıstanda süni intellektin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən layihələr barədə qonaqlara məlumat verildi. Eyni zamanda qeyd edildi ki, türk dövlətləri arasında, həmçinin bu istiqamətdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensial var.

15.05.2026 16:24 459
15 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и другие президенты, участвующие в неформальном Саммите глав государств-членов Организации тюркских государств, приняли участие в онлайн-церемонии закладки фундамента Центра тюркской цивилизации.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, главы государств были проинформированы о центре.
Было сообщено, что проект направлен на сохранение, изучение и пропаганду богатого исторического, культурного и духовного наследия тюркских народов. Главная идея центра, который будет построен в соответствии с самыми передовыми стандартами, - продемонстрировать, что тюркская цивилизация - это великая цивилизация, которая занимает уникальное место в мировой истории, обладает глубокой философией и государственными традициями.
Затем состоялась презентация цифровых решений GovTech. Гостям рассказали о проектах, реализуемых в Казахстане в области развития искусственного интеллекта. Было отмечено наличие большого потенциала для расширения сотрудничества между тюркскими государствами и в этом направлении.