Azərbaycanda illik inflyasiyaya təsir edən amillər açıqlandı
Bildirilib ki, qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənən, eləcə də mövsümi xarakter daşıyan məhsul və xidmətlər nəzərə alınmadan hesablanan baza inflyasiya mart ayında illik 5.5 faiz təşkil edib.
Mart ayında qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə illik inflyasiya 6.5 faiz olub.
Mərkəzi Bankın məlumatına görə, ərzaq qiymətlərinin ümumi inflyasiyaya töhfəsi dəyişməyərək 2.9 faiz bəndi səviyyəsində qalıb. Qida məhsulları arasında ən yüksək illik qiymət artımı süd və süd məhsullarında (10.5 faiz) və meyvələrdə (9.7 faiz) qeydə alınıb.
Qeyri-qida məhsullarının qiymətləri illik müqayisədə 3.7 faiz artıb. Bu kateqoriyada ən yüksək bahalaşma 36.6 faizlə zərgərlik məmulatlarında müşahidə olunub.
Xidmətlər üzrə illik inflyasiya 5.7 faiz təşkil edib. Ödənişli xidmətlər arasında ən çox bahalaşan xidmətlər mərkəzi isitmə (50 faiz), metro nəqliyyatı (20 faiz), hava nəqliyyatı (13.6 faiz) və təbii qaz təchizatı (5.3 faiz) olub.
Mart ayında istehlak səbətinə daxil olan 566 adda mal və xidmətdən 117-sinin qiyməti illik müqayisədə 4 faizdən çox artıb. Məhsul və xidmətlərin 7.1 faizinin qiymətində isə azalma qeydə alınıb.
Mərkəzi Bank qeyd edib ki, inflyasiyanın formalaşmasına həm qlobal, həm də daxili amillər təsir göstərib. Ticarət tərəfdaşlarında inflyasiya, kənd təsərrüfatı istehsalçı qiymətləri, dövlət və ev təsərrüfatlarının istehlakı qiymət artımını sürətləndirən əsas faktorlar olub.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankı məlumat yayıb.

Раскрыты факторы, влияющие на годовую инфляцию в Азербайджане
Базовая инфляция, рассчитываемая без учёта продуктов и услуг, цены на которые регулируются государством, а также носящих сезонный характер, в марте составила 5.5% в годовом выражении.
В марте годовая инфляция по продовольственным товарам, алкогольным напиткам и табачным изделиям составила 6.5%.
Согласно данным ЦБА, вклад продовольственных цен в общую инфляцию остался неизменным на уровне 2.9 процентных пункта. Среди продовольственных товаров наибольший годовой рост цен зафиксирован на молоко и молочные продукты (10.5%) и фрукты (9.7%).
Цены на непродовольственные товары выросли в годовом сравнении на 3.7%. В этой категории наибольшее подорожание наблюдалось в ювелирных изделиях - 36.6%.
Годовая инфляция в сфере услуг составила 5.7%. Среди платных услуг наиболее подорожавшими стали центральное отопление (50%), метрополитен (20%), воздушный транспорт (13.6%) и газоснабжение (5.3%).
В марте из 566 наименований товаров и услуг, входящих в потребительскую корзину, цены на 117 выросли в годовом сравнении более чем на 4%. При этом снижение цен зафиксировано у 7.1% товаров и услуг.
В ЦБА отметили, что на формирование инфляции повлияли как глобальные, так и внутренние факторы. Основными факторами, ускоряющими рост цен, стали инфляция у торговых партнеров, цены сельскохозяйственных производителей, государственное и бытовое потребление.
Об этом сообщили в Центральном банке Азербайджана (ЦБА).